New York. Kínai paleontológusok megtalálták az első egyértelmű bizonyítékot arra, hogy egyes dinoszauruszok testét tollak fedték. A maradványok azt az elméletet is alátámasztják, hogy a dínók kései utódai a madarak, és a tollak már azelőtt kialakultak.
Szárnya van, de nem madár
New York. Kínai paleontológusok megtalálták az első egyértelmű bizonyítékot arra, hogy egyes dinoszauruszok testét tollak fedték. A maradványok azt az elméletet is alátámasztják, hogy a dínók kései utódai a madarak, és a tollak már azelőtt kialakultak. A kínai kutatók Észak-Kínában bukkantak rá a BPM 1 3-13 „névre“ keresztelt leletre. Az állat körülbelül egy mai fácánnal azonos méretű volt és egész testét tollak borították. Az eredményekről az amerikai Nature magazinban Mark Norell, a New Yorki Természettudományi Múzeum paleontológusa számolt be. A cikk szót ejt arról, hogy ezek a tollak már teljes egészében a „modern“ tollazat jellemző ismertetőjeleit viselik magukon, míg a korábbi leletek esetében leginkább pihés, vagy fejletlen tollazattal találkoztak. Ilyen tollakat csak madarakon vagy az Oviraptorokon találtak, amelyeket egyes kutatók nem is tartanak dinoszauruszoknak, legfeljebb repülésre képtelen madaraknak. Az új lelet azonban nagyon fontos új adatokkal szolgál a dinoszauruszok külsejéről és fejlődéséről, ugyanis a most fellelt állat ugyanazon dinoszaurusz-családba tartozott, amelynek leghírhedtebb képviselője a Jurassic Park-ban már halhatatlanná tett Velociraptor. A tollak szimmetrikus felépítése bizonyítja, hogy azok repülésre nem voltak alkalmasak, hiszen a repülő madarak tollai aszimmetrikusak. Ez pedig egyértelműen azt jelzi, hogy a tollak még azelőtt kifejlődtek, mielőtt a madarak szárnyra kaptak volna.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.