A Hold belsejében talált fémércek tanulmányozása újabb bizonyítékkal szolgál arra, hogy a Föld holdját egy ősi bolygó alkotta.
Szakértők egy olyan égitest maradványait találták meg, amely egykor a Földnek csapódott
A Föld több milliárd évvel ezelőtt ütközött egy másik, kisebb bolygóval. Ennek egy része szétszóródott, a maradék pedig a jelek szerint a Hold alapjává vált.
Ez a régóta feltételezett ütközés 4,5 milliárd évvel ezelőtt történt. A Theia nevű, Marshoz hasonló bolygó a Földdel való ütközéskor forró lávává olvadt. Néhány maradványa Afrika és a Csendes-óceán tektonikus lemezei alatt van eltemetve. A tudósok eddig azonban nem jöttek rá, hogy a Theia többi része hová tűnt az ütközés után.
Most azonban a NASA Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL) űrszondájának új adatai alapján a Hold felszíne alatt nagy mennyiségű titán és vasérc lerakódást fedeztek fel, ami arra utal, hogy a maradványok részt vettek a Hold keletkezésében.
Adrien Broquet, a berlini Német Űrkutatási Központ geofizikusa a fejleményeket „lenyűgöző felfedezésnek” nevezte. Csapata új, a Nature Geoscience 2024. áprilisi számában megjelent tanulmánya a mélyen a Hold felszíne alatt található gravitációs anomáliákra összpontosított: a GRAIL űrszonda szenzorai által is azonosított anyagokra.
(azet.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.