Szabad magyart tanulni

Több mint négyszáz csángómagyar gyerek tanulhatja ma az állami iskolában saját anyanyelvét és történelmét – hívták fel az MTI figyelmét az RMDSZ tisztségviselői azzal összefüggésben, hogy a közelmúltban a moldvai Rekecsinben letették a jövendő magyar iskolaközpont alapkövét.

Több mint négyszáz csángómagyar gyerek tanulhatja ma az állami iskolában saját anyanyelvét és történelmét – hívták fel az MTI figyelmét az RMDSZ tisztségviselői azzal összefüggésben, hogy a közelmúltban a moldvai Rekecsinben letették a jövendő magyar iskolaközpont alapkövét. A 84/1995-ös román tanügyi törvény ugyanis biztosítja számukra ezt a jogot. Más kérdés, hogy az RMDSZ közbenjárására néhány évvel ezelőtt központi beavatkozásra lehetett csak elérni, hogy alkalmazzák is a törvény előírását. Heti két óráról van szó, amelyet beillesztenek a többségi iskola órarendjébe, ezeken az órákon az állam által fizetett tanárok tanítanak.

Az idáig vezető út azonban nem volt könnyű – derült ki Kötő József oktatásügyi államtitkár nyilatkozatából. A törvény ugyanis létezett, csak nem alkalmazták, emiatt szükség volt egy külön miniszteri rendeletre, amely kötelezte a tanfelügyelőséget a törvény alkalmazására. Ez a rendelet meg is született, de az illetékesek utána sem siettek valóra váltani a törvényben foglaltakat. Kötő József emlékeztetett: a törvény szerint szülői kérésre lehet ezeket a tanórákat bevezetni. Csángóföldön azonban sok helyen megfélemlítették a szülőket, arra próbálva kényszeríteni őket, hogy vonják vissza aláírásukat, sokszor megkérdőjelezték az aláírások hitelességét is. Központi beavatkozásra volt szükség e helyzet orvoslásához – fűzte hozzá az államtitkár.

Az RMDSZ kezdeményezésére 2002-ben találkozott az RMDSZ és az akkori kormánypárt, a PSD és a csángómagyar szervezet vezetői. Ott született a döntés arról, hogy a tanügyi törvény értelmében – kiegészítve azt a végrehajtási rendeletekkel – a csángómagyar gyerekeknek is lehetőségük lesz az állami iskolákban a magyar nyelvnek mint anyanyelvnek a tanulására. Már a 2002-2003-as tanévben 17 klézsei és 24 pusztinai csángómagyar gyerek tanulta az anyanyelvét az állami iskolákban. A 2003-2004-es tanévben összesen hét településen 181 csángómagyar gyerek kapott lehetőséget anyanyelvének iskolai tanulására. Jelenleg tehát 23 csoportban, összesen 460 Bákó megyei csángómagyar gyerek tanulja anyanyelveként a magyart a fentiekben felsorolt 9 település állami iskolájában.

Az anyanyelvüket és a többi tantárgyat anyanyelvükön is tanulni akarók számának folyamatos növekedése ösztönző erőnek bizonyult arra, hogy a magyarság összefogjon, és támogassa a rekecsini iskolaközpont létrehozásának tervét, amelyben már a teljes oktatás magyar tannyelvű lesz – állapította meg az ügyvezető elnök.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?