<p>Jaj, de helyes! – hallgattam egy hétig, míg a Suzuki által ultra kompakt SUV-nek nevezett Ignist teszteltem. És tényleg az; a dizájn a japán márka klasszikus modelljeire emlékeztet, így aki valaha járt Japánban és megszerette ezt az országot, annak még inkább fog tetszeni. Ráadásul városban nagyon jó vezetni, még akkor is, ha a széttört szlovákiai utakkal nincs még teljesen megbarátkozva.</p>
Suzuki Ignis: szeretni való csöppség
Nem rejtem véka alá, hogy Japán első látogatása során egyszerűen beleszerettem ebbe az országba, a kultúrába, a rendezett életmódba, és nem utolsósorban a japán autókba, amelyek a szigetország városainak szűk utcáin úgy néznek ki, mint a guruló gyufásdobozok. Európában egyetlen olyan márka volt, amely nem félt a felkelő nap országára jellemző dizájnnal rendelkező autókat árulni. A Daihatsu viszont már a múlté, s jó hír, hogy az európai piacon azóta üresen tátongó teret a Suzuki töltötte be.
A Vitarán és a Celerión még felfedezhető némi utalás a klasszikus szögletes japán dizájnra, sajnos a Swiftről vagy a Balenóról ezt már nem lehet elmondani. Az Ignis pedig végre az a modell, amely nem próbálja titkolni eredetét, s büszkén hordja a japán dizájn elemeit.
Természetesen az Ignis formatervezői nem csak a múltban kerestek inspirációt, az autóról a modern elemek sem hiányoznak, így a klasszikus japán négyszögletes elemek ötvöződnek az öblösebb formával.
Mini SUV
Hivatalosan ultra kompakt SUV néven fut, én inkább mini SUV-nek nevezném. Milyen is vezetni ezt az egyedi külsejű, 3,7 méteres csöppséget, amelyet például négykerék-meghajtással is megrendelhetnek? Tesztelésre a legdrágább s egyben legjobban felszerelt változatot kaptam, 1,2 literes Dualjet benzinmotorral.
Már az autó méreteiből is egyértelmű, hogy az utastérben nem lesz keringőzésre alkalmas hely, ám panaszkodni nem fognak. Például az elülső üléseken két személy abszolút kényelmesen elfér. Az autó lehetne picit szélesebb is, ám ezt kompenzálja a hosszúsága és magassága, minek köszönhetően fejmagasságban tényleg sok hely van. A tesztelt modell hátsó részén két önálló ülés volt, harmadik biztonsági övet hiába keresnének. Az ülőkék tolhatóak, így a csomagtér tágítható. A 4WD, tehát a négykerék-meghajtású modellek esetében egyébként a csomagtérben 204 literes térbe pakolhatnak, ezért hurcolkodáshoz inkább más autót kérjenek kölcsön.
Az utastér próbálja leplezni, hogy olcsó és kis autóról van szó. Igen, aki szereti megkopogtatni az autóban a műanyag felületeket, az itt kiélvezheti szenvedélyét, sok a kemény műanyag, az utastér kialakítása viszont ennek ellenére nagyon profi. A GLX felszereltségi szint egyik kulcsfontosságú, domináns eleme a multimédia-rendszer érintőképernyője, amelyet viszont más modellekből már ismerünk. Az autóban volt tolatókamera, klíma, sebességtartó vagy startgomb, viszont hiányoztak a parkolószenzorok, ami mondjuk tekintettel az autó méretére nem olyan gáz.
Nem kell több
A jóból is megárt a sok jelszóhoz tartották magukat a motorházban is. Az Ignis ugyanis egyetlen benzinmotort kapott, 1,2 literes térfogattal. A négyhengeres erőforrás 66 kW (90 LE) teljesítményt présel ki magából. Mindegyik autóhoz ötgangos manuális váltó jár, az érdeklődők legfeljebb kiválaszthatják, hogy az autót csak az első, vagy mind a négy kerék hajtsa.
Igen, a motor így első hallásra nem valami extra, viszont nem szabad megfeledkezni arról, hogy az Ignis csupán 905 kilós. Ennek köszönhetően a kilencven lóerő abszolút megfelel. Főleg ott, ahol a legjobban érzi magát, tehát városban. Igazán fürge, dinamikus, imád kanyarokban hajtani és száguldozni, hogy majd végül a legkisebb parkolóhelyre is befurakodjon.
Sztrádán kicsit bajosabb vele, az Ignis ugyanis eléggé érzékeny az oldalszélre, hangszigetelése sem a legjobb. Az abroncsoktól érkező zajt és a szélfúvást is elég intenzíven hallani az autóban.
Természetesen a legtöbb üzemanyagot sztrádán fogja elfogyasztani, a 6,7 liter száz kilométeren viszont még így sem tragédia. Városban valamivel több, mint egy literrel csökkent a fogyasztás. Az üzemanyagtartály térfogata természetesen nem tartozik a legtágasabbak közé, a 30 liter viszont nem annyira kevés ahhoz, hogy minden másnap meg kellene állni a benzinkúton.
Mivel SUV-ről van szó, nem lehetett nem kipróbálni terepen is, az eredmény meglepett. Egyenetlen úton is nagyon jól viselkedett, a négykerék-meghajtás megbízhatóan dolgozott. Természetesen tekintettel az autó magasságára nem beszélhetünk igazi göröngyös terepről, viszont a besározott egyenetlen utakon jól tartotta magát.
Az egyenes aszfalton megjelenő kisebb egyenetlenségeket még elnyeli, a megszokott széttört szlovákiai utakkal viszont már gondjai vannak. Nemcsak a kátyúkon, hanem a fekvőrendőrökön való áthajtás is igazi „élmény”. Az alváz nagyon kemény, ami kár, ez az Ignis tán egyetlen hiányossága.
Városba ideális
Azt szokták mondani, hogy ha egy étlapon kevés az étel, az annak a jele, hogy az étel minőségi. Az Ignis kínálata pedig nagyon szűkös. Ugyanaz a motor, ugyanaz a váltó, ugyanaz a teljesítmény, legfeljebb meghajtást és felszereltségi szintet választhatnak. A járgány ára 8740–13 140 eurós skálában marad, ami végképp nem sok, különösen ha belegondolunk, mit kapunk ezért a pénzért.
Ami az eladásokat illeti, az Ignis valószínűleg nem kerül az élvonalba, viszont meggyőződésem, hogy nagyon sikeres modell lesz, és akik megveszik, azok igazán elégedettek lesznek vele. Látványos, praktikus városi kisautó, amely legalább egy kis kóstolót ad Európában a japán kultúrából.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.