A STS-114 misszió asztronautái a hétvégén megérkeztek a Kennedy Űrközpontba, ahonnan majd három nappal később, július 13-án a Discovery űrrepülőgép fedélzetén útnak indulnak a Nemzetközi űrállomás felé.
Startra kész a Discovery
A Discovery űrrepülőgép jelenleg a Kennedy űrközpont 39B indítóállásán van, ahol a mérnökök már hónapok óta dolgoznak a kilövésre való felkészítésén, ami ha minden igaz, szerdán helyi idő szerint 15 óra 51 perckor meg is történik. Ha valamilyen oknál fogva mégsem sikerül két nap múlva útnak indítani a Discovery-t, akkor sincsen baj, hiszen az indítási ablak egészen július 31-éig nyitva áll. Azonban ha ebben az időintervallumban sem sikerül a start, akkor ezután már csak szeptemberben lenne esedékes az indulás.
A Nemzetközi űrállomáson tartózkodó két asztronauta már nagyon várja a Discovery érkezését, hiszen két hónap után ez az űrsikló legénysége lesz az első emberi látogató az űrállomáson. A 11. ISS expedíció orosz parancsnoka Sergei Krikalev és az amerikai repülési mérnök John Phillips a vacsora mellett elmondásuk szerint még valami különlegeset is terveznek az űrrepülőgép legénységének a fogadására.
A Columbia katasztrófája óta az űrsiklókon egy sor módosítást végeztek el. A leglényegesebb változtatás talán az, hogy érzékeny, bonyolult érzékelő rendszereket építettek a szárnyak belépő élei mögé, digitális kamerát helyeznek el minden repülés előtt az űrrepülőgép és a külső hajtóanyagtartály alsó csatlakozópontja mellé és az, hogy több ponton áttervezték a külső hajtóanyagtartály habszigetelését. Michal Griffin a NASA irányítója még korábban elmondta: „A hibákat aprólékosan kielemeztük és kijavítottuk. Ez lesz a legtisztább repülés, amiben valaha is részt vettem.”
Azonban mindezek ellenére gondolni kell a legrosszabbra is. A Nasa és az ISS irányítói már rendelkeznek egy válságtervvel arra az eshetőségre, ha a fellövés közben a Discovery olyan sérülést szenvedne, aminek következtében nem lenne biztonságos a Földre való visszatérés. Ha ez megtörténik, az asztronautáknak az ISS fedélzetén kell meghúzniuk magukat, amíg az Atlantis űrrepülőgép meg nem érkezik. Azonban míg az Atlantist fellövik, több hét is eltelhet és a Nemzetközi űrállomást csak háromfősre tervezték, ráadásul az ISS oxigéngenerátora sincs a legjobb állapotban. Ha mindezek rendben lezajlottak, akkor az Atlantis fedélzetén 11 fővel térne vissza a Földre, amire még soha nem volt példa, és végül, ha a NASA sikerrel oldja meg ezt a helyzetet, akkor is búcsút mondhat űrsikló programjának a tervezett befejezés előtt öt évvel. (űrportál)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.