<p>Hogyan lehet egy kis autóban ennyi hely? És hogyan férhet el ebben öt ember? Sőt, hogyan fér itt el a hátsó sorban három gyerekülés? Optikai csalódások sorozata, esetleg kész átverés?</p>
Scénic: kicsinek tűnik, de nagyon nem az
Vannak olyan autók, amelyek nagynak és családinak hirdetik magukat, aztán amikor kinyitjuk, hogy beszálljunk, rájövünk, hogy a reklámszlogenből semmi sem igaz. Aztán vannak olyan kocsik, melyekről azt hirdetik, hogy nagyok, ám néhány próbakör után rájövünk, mégsem azok. S vannak olyan kocsik, melyeket nem hirdetnek nagynak, nem is látszanak annak, beszállunk, kipróbáljuk, majd kiszállunk és azt mondjuk: ezt vinnénk. Nos, ez utóbbi kategória a Renault Scénic legfrissebb, két évvel ezelőtt debütált szériája is.
Hátul is kényelmesen
Jó, jó, persze családi autóként aposztrofálják, ám ha ránézünk, nem tűnik kényelmes családi kocsinak. Pedig nagyon is az, a látszat abszolút csal. Az első két ülés tágas, kényelmes – eddig a konkurenciánál is ugyanez szokott lenni a helyzet.
A különbség a hátsó, második sorban érhető tetten. Három teljes értékű ülés, amelyeken valóban el lehet férni. Igen, persze, nem Ford Galaxy vagy VW Sharan méretű hátsó ülésekről beszélünk, de nevezett autók egyrészt háromszor annyiba kerülnek, mint egy alap Scénic, másrészt akkora nagyok, mint egy kisebb méretű harckocsi. S valljuk be, sokaknak az már túl nagy és túl drága. Nem úgy a Scénic, mely méreteinél fogva egy klasszikus városi kocsinak tűnik, normálisan be lehet vele parkolni akárhová, csak éppenséggel még tele is lehet pakolni.
A hátsó üléseken tehát van bőven hely, s ami különösen fontos: a második sor középső ülése nem sovány, vasalódeszkányi szélességű kínpad, amely csak a katalógusban számít külön ülésnek, a valóságban nem. S ami egy átlagosnál nagyobb család számára még fontosabb szempont lehet – mert ugyebár ilyen autókat nem szinglik és egykés szülők vesznek –, hogy hátul három gyerekülés is elfér. A konkurencia nagy része ezt nem mondhatja el magáról.
S ezzel még nem ért véget a meglepetések sorozata, ugyanis ha egy „sorral” hátrébb megyünk, s megnézzük a rakodóteret, még egyszer rácsodálkozunk az autóra: hogyan férhet itt el ennyi cucc, hiszen kívülről egyáltalán nem tűnik ilyen nagynak!
Kultiváltan megy
A kocsi motorizációja sem hagy kívánnivalót maga után. Mi ezúttal a legújabb fejlesztésű 1,6-os dCi dízelmotort próbálhattuk ki, amely beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A motor kicsi, ám ezt nem érezni a menettulajdonságokon.
Ha kell, húz, az 1500-as fordulatszámtól 3000-ig adja a legtöbb dinamikát. Ám nem késztet gyors autókázásra, sőt, elaltatja az emberben a „versenyszellemet”. Már harmadik napja vezettem, amikor azon kaptam magam, valahogy megelégszem a 90 és 100 közötti tempóval, még a legjobb, legüresebb utakon is. Mintha a kocsi családi mivolta hatna a sofőr viselkedésére is – tempósan vezető alkalmi gyorshajtóból nyugis családapát farag.
Az autó fogyasztása is viszonylag jónak mondható, nem sokkal lépi túl az 5 litert. Igen, ez több, mint a katalógusban ígért 4,4, ám magára vessen az, aki ezen a téren a katalógusok alapján tájékozódik. A konkurenciával összevetve az 5–5,5 liter közötti fogyasztás, 130 lóerős teljesítmény mellett nagyon jónak mondható.
Franciás dizájn
A kocsi dizájnja is teljes mértékben igazodik a családi vonalhoz. Letisztult, egyszerű formák. Franciás műszerfal – értsd; nem a klasszikus mutató-elhelyezés, hanem egy digitális blokk fent középen – viszonylag kevés gombbal.
Ami a franciásságot illeti: sok autóssal egyetemben én sem tartozom a divat hódolói közé, ám nagyon gyorsan megszoktam ezt az elrendezést. Sőt, elvileg még biztonságosabb is, hiszen a mutatók közelebb vannak a szélvédőhöz, így vezetés közben jobban tudunk koncentrálni az útra, ha valamit meg akarunk nézni a műszerfalon, nem kell annyira lenézni.
Árpolitika
A Scénic árpolitikája is előremutató. Aki megelégszik egy alapfelszereltségű benzinessel – de 16 szelepessel! –, az már 14 és félezerért is megkaphatja, sőt, akciósan már 12 ezerért vihető.
Az alapfelszereltség viszont nem jelent bóvlit, szinte minden fontos elem megtalálható benne. Aki pedig a legmagasabb kategóriára vágyik, a legújabb motorral (az említett 1,6-es dCi-vel), annak közel 23 ezret kell kifizetnie a kocsiért. Ez utóbbi már nem alacsony ár, ám vannak konkurensek, akiknél a legolcsóbb, hasonló kategóriájú autótípus 20 ezer körüli árról indul.
Ha új autót kellene vennem, s olyan kocsira lenne szükségem, mely elég nagy, hátul hárman is elférnek benne, ám mégsem böhöm nagy, s emellett jó áron „vesztegetik”, komolyan fontolóra venném, hogy a Scénic mellett tegyem le a voksomat. És lehet, hogy nem is gondolkodnék rajta sokáig… (MSz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.