Rendelkezhet egy város a földemmel?

Egy szlovákiai fürdőváros kataszterében van néhány hektárnyi földterületem, területi meghatározása „orná pôda, vinica, ovocné sady”.

Egy szlovákiai fürdőváros kataszterében van néhány hektárnyi földterületem, területi meghatározása „orná pôda, vinica, ovocné sady”. Az évek során nagyon sok érdeklődő volt, aki meg akarta volna venni, a város viszont nem engedte, hogy eladjam, azzal az indokkal, hogy a földem része a fürdő területének, és hogy ott parkot szeretnének kialakítani. A földet ugyan művelhetem, de nem építkezhetek rajta, és el sem adhatom. Ezt még 1982-ben írásban kaptam a városházától, azóta is többször érdeklődtem, de mindig visszautasító választ kaptam. A park, persze, azóta sem épült meg. A kérdésem az, hogy joga van-e egy városnak ennyi éven keresztül megtiltania, hogy eladjam a földem anélkül, hogy ő bármilyen ajánlatot tenne érte. Kérhetek-e utólag kártérítést, és ha igen, milyen törvényekre hivatkozhatok?

A tulajdonost ingatlantulajdonához elsősorban a birtoklás, használat és rendelkezés joga fűzi. Tulajdona harmadik személyre való átruházásának joga (pl. elajándékozás vagy adásvétel útján) ez utóbbi csoportba sorolható.

A magántulajdon azonban nem élvez abszolút védelmet. Más törvényes érdek érvényesítése céljából esetenként korlátozható, rendkívüli helyzetekben pedig a tulajdonos meg is fosztható a tulajdonától. E korlátozásoknak/kisajátításnak megvannak a szigorú alkotmányos keretei. Kell, hogy a közérdeket szolgálják, törvényen alapuljanak, ne haladják meg az elengedhetetlenül szükséges mértéket (nevyhnutná miera) és a tulajdonost az elszenvedett veszteségért arányosan kompenzálják. E négy feltételnek egyidejűleg kell teljesülnie ahhoz, hogy a magántulajdon korlátozása vagy kisajátítása az alkotmány 20. cikkével összeegyeztethető legyen.

A gyógyvizekről, gyógyfürdőkről, gyógyhelyekről és természetes ásványvizekről szóló, 538/2005-as számú törvény (zákon o prírodných liečivých vodách, prírodných liečebných kúpeľoch, kúpeľných miestach a prírodných minerálnych vodách) például arra kötelezi az érintett telektulajdonosokat, hogy a védelmi övezetekben, gyógyhelyeken és a gyógyításra alkalmas éghajlati feltételekkel rendelkező területeken fekvő ingatlanjaik használata során bizonyos, a törvényben meghatározott és a gyógyvíz/ásványvíz és egyéb gyógytényezők védelmére hozott korlátozásokat tűrjenek el. Azon telektulajdonossal szemben, aki akadályozná a gyógyhatású természetes forrás felkutatását/használatát vagy védelmét, elrendelhető, hogy tulajdonjogait korlátozzák és végszükség esetén a szóban forgó ingatlanját akár ki is sajátítsák. A 39. paragrafus szavatolja, hogy a törvény rendelkezéseiből eredő megszorítások miatt az ingatlan addigi használatának korlátozása által elszenvedett károkért annak tulajdonosát a gyógyfürdő üzemeltetője (využívateľ liečivého zdroja) arányos mértékben kompenzálja. Ha a feleknek nem sikerülne megegyezniük a kártérítés mértékében, annak összegéről valamelyikük javaslatára bíróság dönthet. (folytatjuk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?