<p>Halkan érkezett a szlovák piacra az új Renault Koleos. Az új francia SUV-t bemutató reklámkampány csak az uborkaszezon után indul be, akinek viszont felkelti az érdeklődését, az már most megveheti; az első darabok már megérkeztek Szlovákiába, s mi kipróbáltuk.</p>
Renault Koleos: túl az első randevún
Hosszabb idő után nem kellett messzire utazni egy nemzetközi bemutatóra, a franciák ugyanis a Koleos kelet-európai újságírói bemutatójára Szlovákiát választották, pontosabban a somorjai X-Bionix központot és a Slovakiaringet, ám a tesztútból a Kis-Duna mentén található csárdák sem maradtak ki.
Kétség nem fér hozzá, hogy az SUV hobbiterepjáró a jelen kor legnépszerűbb autói közé tartozik. Gyakorlatilag mindegy, milyenre dizájnolják őket, ha nagy, robusztus és négykerék-meghajtással is rendelhető, megveszik. Ami az új Koleost illeti, szerintem jóra sikeredett. A Talisman orra és a Talismanra emlékeztető farrész ennek az SUV-nek is jól áll. Nem hiányozhat a hatalmas Renault logó, a hátsó LED lápmák formája pedig nagyon mutatós.
Terepre óvatosan
Ami az utasteret illeti, ott is sok minden emlékeztet a Talismanra, a limuzinban tapasztalt luxus érzést viszont kicsit rontja a sok műanyag. S tán ez a műanyag az oka annak, hogy egyenetlen terepen haladva itt ott azért hallani az utastérben némi nyikorgást. A furcsa ellentmondást jól ábrázolja az ajtó belső oldalán található fabetét, amely olyan jól néz ki, hogy még el is hiszem, hogy eredeti – bár nagy valószínűséggel műanyag –, na de az összképet rontja az a temérdek műanyag körülötte meg a kilincs.
A középkonzolon elhelyezett két kapaszkodó jól mutat, meg önmagában megalapozott is lenne ez a segédeszköz, viszont meggyőződésem, hogy az autó tulajdonosainak 99,99 százaléka soha az életben nem hajt a Koleossal olyan terepre, amelyen hasznát vehetné a kapaszkodóknak. S nemcsak a tulajdonosai, a múlt heti sajtóbemutató szervezői sem, a tesztelésre kialakított off-road pályán sem volt olyan rész, ahol a komoly dőlésszög miatt szükség lett volna megfogni a kapaszkodót.
S ha már arról van szó, laza terepen aránylag simán elboldogul. Bár meredekebb poros dombra nem mindig tudtak vele zökkenőmentesen felmászni, de ha kihozták belőle a maximumot, azért harmadik-negyedik nekifutásra sikerült. Én is megakadtam a domb közepén, de ez – bevallom – az én hibám volt, egyszerűen nem mertem olyan tempóval nekihajtani a meredek emelkedőnek, mint ahogy azt előttem az instruktor megmutatta. Ám ez sem volt gond, megálltunk, s értelmes gázolással a Koleos lassan felkúszott a domb tetejére. Az off-road pálya nem volt különösebben hosszú, a szervezők szerint időszűke miatt választottak ilyet, szerintem viszont inkább az autó képességei és lehetőségei befolyásolták leginkább a terep kiválasztását.
Egyébként meglepett, hogy bár a Koleosban sok modern rendszer és technológia van, elég sok – máshol már legalább rendelhető opcióként elérhető – rendszer hiányzik belőle. Például hiába keresnék a Down Hill Assist rendszert, amely gáz vagy fékpedál használata nélkül is biztonságosan levezeti az autót a meredek lejtőről, adaptív sebességtartó sincs. A középkonzolos érintőképernyő, melynek környéke pár perc után ujjlenyomatok kiállításává változik, már a továbbfejlesztett R-Link 2 multimédia rendszert tartalmazza, rengeteg okostelefonos funkcióval.
Csak dízel
Ami a motorkínálatot illeti, a választék aránylag visszafogott. Három motor, csak dízel, három felszereltségi szint. Ennyi. Másrészt az éttermekben is jobban szeretem, ha az étlapon kevés étel van, ez ugyanis annak a jele, hogy friss alapanyagokból főznek, kevesebb a fagyasztott dolog, így nagyobb az esélye annak, hogy minőségi ételt kapok. Bízzunk benne, hogy a szűk motorkínálat a Koleos esetében is a minőség jele. A benzinmotor hiányát azzal magyarázták, hogy a vásárlók túlnyomó többsége SUV modelleket dízelmotorral vásárol. Állítólag arra az eshetőségre is felkészültek, hogy sokan keresnének benzinmotort, s egy-kettő van is a talonban, viszont nem árulták el, milyen.
Az alapdízeles 130 lóerős 4x2 meghajtású, a másik kettő már 4x4-es 175 lóerős. Zen, Intens s a csúcsnak számító Initiale Paris felszereltségi szint áll rendelkezésre; az akciós kínálat keretében minden járgányhoz ingyen válogathatnak a kiegészítő felszerelésből, ám legtöbb kétezer euró értékig. Az autóra 150 ezer kilométerig terjedő ötéves garancia érvényes.
Visszatérve a motorhoz, a kétliteres erőforrásnál olyan érzésem volt, mintha a teljesítmény egyszerűen valahol elveszett volna a motor és a kerekek között. A CVT váltó egyszerűen itt sem működik a legjobban, bár el kell ismerni, hogy azért feljavították. A reakcióidejével volt a legnagyobb gondom, hiszen az autó padlógázos előzésnél is túl sokáig gondolkozik azon, hogy elinduljon-e vagy sem. Bármennyire is próbáltak javítani rajta, hiába, a teljesítmény szerintem a váltóban egyszerűen elveszik.
Várjuk ki a végét
A teszteléseken csak hatgangos automata váltót tudtam kipróbálni, így az 1,6-os 130 lóerős, hatsebességes manuálissal párosított változat tesztelésére még egy ideig várni kell, mint ahogy arra is, hogy hosszabb tesztelés során összeszokjunk az autóval. A legolcsóbb alap 26 490 eurónál kezdődik, a legdrágább ára már eléri a 37 790 eurót.
A Koleosban megvan a potenciál a sikerre, még akkor is, ha néhány vezetést segítő rendszer hiányzik is belőle. A nagycsaládosoknak talán rossz hír, hogy a 2,71 méteres tengelytáv ellenére, amely egyébként a kategória legnagyobbja, sem lesz hétüléses változat. Másrészt jó hír, hogy az autóban ennek köszönhetően igazán tágas tér áll rendelkezésre, elöl, hátul és a csomagtérben is egyaránt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.