Berlin. A kutyák képesek a lehelet alapján felismerni az emberek szervezetében lappangó rosszindulatú daganatot, méghozzá igen korai stádiumban – állítják amerikai és lengyel tudósok.
Rákszimatoló kutyák
Az ebek a vizsgálat előtt semmiféle különleges kiképzést nem kaptak. A háromhetes felkészülés alatt csupán azt kellett megtanulniuk, hogy feküdjenek le az olyan műanyag hengerek előtt, amelyekbe előzőleg rákbetegek leheltek bele. Az egészséges személyek leheletét tartalmazó hengereket viszont csak megszagolniuk kellett, majd utána továbbmehettek a következő hengerhez.
A jelöletlen hengereket mindkét végükön lezárták; sem a kutyák kiképzői, sem a tudósok nem tudták előre, mely hengerek tartalmazták rákos betegek leheletét. A kutyák több mint 12 ezer leheletmintát „szimatoltak” meg és 90 százalékos pontossággal ismerték fel közöttük a betegek „szagát”. Olyan személyek esetében is fekve maradtak a henger előtt, akiknek orvosa még csak korai stádiumban lévő karcinómát diagnosztizált előzőleg.
Hogy mit is éreznek ilyenkor a kutyák, azt a tudósok egyelőre csak találgatják. Feltételezik, hogy a daganatos sejtekből más jellegű anyagcsere termékek szabadulnak fel, mint az egészségesekből – és ezt képesek a kutyák rendkívül érzékeny szaglásukkal felismerni. A Kaliforniában végzett kísérletsorozat megerősíti a korábban anekdotaként elkönyvelt eseteket, amelyek előadói arról számoltak be, hogy kutyák izgatottan szimatolták körül gazdájuk anyajegyét vagy egy új keletű elváltozást annak a bőrén. Orvosi vizsgálatok utóbb rendre kimutatták, hogy az illetők testén rosszindulatú bőrrák alakult ki. (mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.