Illusztráció
Rák, cukorbetegség, szívbetegség: már gyerekkorban eldőlhet!
Ha valaki nem táplálkozik változatosan és kiegyensúlyozottan, az túlsúlyhoz vagy táplálkozási zavarokhoz vezethet.
A korai életkorban jelentkező túlsúly vagy elhízás későbbi életkorban is problémákat okoz.
Az elhízott gyermekek önbecsülése alacsonyabb, és viselkedési problémák is kialakulhatnak náluk. Későbbi életük során nagyobb valószínűséggel alakul ki náluk szív- és érrendszeri betegség, cukorbetegség. Az ideális testsúly elvesztése viszont negatívan befolyásolhatja a gyermek növekedését és fejlődését.
„Gyermekekkel dolgozó szakemberként úgy látom, hogy életük első ezer napjának időszaka kulcsfontosságú az immunitás és a helyes táplálkozási szokások kialakulásában, és ezáltal az egész életen át tartó egészség megalapozásában. Bár a gének határozzák meg a gyermek szemszínét és részben a jellemét is, az egészség akár 80%-át is befolyásolják a külső tényezők, különösen a táplálkozás” – mondja Silvia Barteková gyermekorvos.
Szavait megerősítette Elena Prokopová, az egészségügyi minisztérium gyermek- és ifjúsági általános ellátással foglalkozó vezető szakértője is. Szerinte az élet első ezer napjának táplálkozása nagy hatással van a fejlődésre, az anyagcserére, az étkezési szokásokra vagy az ízlésbeli preferenciákra. „A megfelelő étrend követésével ebben a korban csökken a civilizációs betegségek, például az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, az allergia, az asztma, a szívbetegségek és más betegségek kockázata felnőttkorban” – mondta Dr. Prokopová. Hozzátette, hogy a NutriCheq 2023-as felmérésének eredményeiből kiderült, hogy a kisgyermekek táplálkozásának számos mutatója évről évre romlott, ami azt jelenti, hogy a gyermekorvosoknak továbbra is sürgetniük kell a szülőket, hogy fordítsanak kellő figyelmet a helyes táplálkozásra.
„A felmérésből kiderült, hogy a vas- és D-vitamin-bevitelben vagyunk a legnagyobb lemaradásban, ez a tehéntej korai bevezetésének köszönhető a kisgyermekek étrendjébe, valamint a vörös hús és a hal nem megfelelő bevitelének. A D-vitamin és a vas nagy hatással van a gyermek immunrendszerére, valamint kognitív fejlődésére. Egyes gyermekeknél fennáll az elhízás, másoknál az alultápláltság veszélye” – figyelmeztet a vezető szakértő.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.