Nem csoda, ha a gyermek agresszívan viselkedik társaival az iskolában, hiszen folytonosan azzal kell szembesülnie, hogy az élet lassan minden területén eluralkodik a terror, az erőszak, a gyűlölködés, az ellenségeskedés. Ráadásul otthon is ezt kell tapasztalnia.
Otthonról hozzák az agressziót a nebulók
Az iskolai és az otthoni agresszió fokozódása a szakembereket kiemelten foglalkoztatja. Az oktatási minisztérium a napokban vette át egy, huszonegy országot érintő nemzetközi projekt irányítását, mely az iskolai és családon belüli erőszak visszaszorítását célozza. A két éve futó projekt résztvevői a kutatásra, a megelőzésre, a bajbajutottak megsegítésére, és a bántalmazásos esetek hatékonyabb kiszűrésének elősegítésére próbálják fektetni a súlyt. Számos nyugati demokráciában már korábban felismerték, hogy az agresszió, az erőszak körébe tartozó jelenségek, történések és ezek hatása, következménye legérzékenyebben a gyermek- és fiatalkorúakat érinti.
Az iskolai agresszió gyökere a szakemberek szerint a családban keresendő. Az otthonról hozott negatív példák döntően befolyásolják a gyermek iskolai magaviseletét, társaihoz való viszonyát. Elgondolkodtató, hogy a szülő átlagban napi tíz percet beszélget gyermekével, de még ezt az együtt töltött röpke időt is többnyire parancsolgatásra használja a szülő. Az iskola fegyelmező ereje is mind csekélyebb, sőt a tanároknak egyre több sértést kell eltűrniük a gyermekek részéről, akik – a pedagógusok beszámolói szerint – minél idősebbek, annál szemtelenebbek. Ebben közrejátszhat az is, hogy eltűnőben vannak az igazi tanáregyéniségek, a katedrát többnyire – és hangsúlyozott tisztelet a kivételnek! – csak jobb híján választják a pedagógusjelöltek. A pálya mára szinte teljesen elnőiesedett – márpedig az agresszív lelkületű diákokat csak nehezen tarthatja kordában a női tanerő, és megint csak tisztelet a kivételnek.
A készülő új közoktatási törvény, mely a huszonhárom éve hatályban levő, sok szempontból már elavult régit váltaná fel, az iskolai bántalmazások és agresszió visszaszorítását a hozzáférhető információk szerint egyebek mellett egy új, a gyermekek problémakezelő és kommunikációs készségének fejlesztését elősegítő és társadalmi nevelését célzó tantárgy bevezetésével próbálja elérni. Lehetőséget készül teremteni továbbá az iskolai rend szigorítására, valamint szabályozza majd az iskolai kamerák telepítését is. Ezzel párhuzamosan növelnék az iskolai pszichológusok számarányát is. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.