<p>Míg mindenki James Cameron és Kathryn Bigelow párharcáról beszél, lehet, hogy vasárnap végül Quentin Tarantino filmjének jut az Oscar-szobor, a szavazási rendszer megváltoztatása egyes szakértők szerint ugyanis váratlan meglepetésekhez vezethet.</p>
Oscar-díj - Cameron, Bigelow vagy a nevető harmadik?
A kecskeméti rajzfilmesek mindenesetre biztos nézik majd az Oscar-gálát, mivel a Kells titka című animációs Oscar-jelölt zömmel az ő stúdiójukból került ki.
A legjobb film Oscar-mezőnyének tízre emelésétől Hollywood-szerte főként azt várják, hogy fellendül az év legnagyobb show-műsora, az Oscar-díjkiosztó ceremónia nézettsége. A filmlista tízre bővítése folytán a szakmai szempontokon túl a produkciók népszerűsége is szerepet kapott a mezőny kialakulásában, emellett gazdagodott a műfaji skála: hosszú idő után - az Avatar és a District 9 jelölésével - megint labdába rúghatnak a sci-fik, és a Fel! révén az animáció.
A moziba járók zöme már szinte minden Oscar-jelölt filmet láthatott a legjobb film kategóriából: lassan név szerint fel lehet sorolni, hogy ki nem nézte még meg az Avatart, de jó éve volt a Fel! című Pixar-animációnak, az Egek urának, a Becstelen Brigantyknak vagy Sandra Bullock The Blind Side című drámájának is. A bombák földjént az egekbe magasztalta a kritika, és jó visszhangot kapott a District 9, az Egy lányról, a Precious és a Coen testvérek A Serious Man című munkája is. Az elemzők várakozásai szerint a színesebb kínálat miatt nyilván többen érdeklődnek majd a minden találgatás végére pontot tevő ceremónia közvetítése iránt.
A jelölt filmek számának megduplázása miatt ugyanakkor a szavazási rendszert is korrigálnia kellett az Amerikai Filmakadémiának (AMPAS), ennek megfelelően már nem egyszerűen a legtöbb szavazatot kapott film neve szerepel a lepecsételt borítékban, a végső sorrend a szavazók preferenciája alapján alakul ki: a filmakadémia közel hatezer tagja ugyanis nem egy-egy filmet ikszelt be a listán, hanem rangsorba kellett állítania mind a tíz produkciót. Így fordulhat elő, hogy bár az Avatar vagy A bombák földjén tűnik biztos befutónak, ha sokan jelölik második kedvencüknek Tarantino Brigantykját, a Harvey Weinstein produkciójában készült háborús fantázia lehet a nevető harmadik.
"Megnyerjük a legjobb film díját. Ez az a film, amit a nézők szeretnek, eljött Quentin ideje. Elindultunk a díjért és meg is kapjuk" - mondta magabiztosan a legendás producer, aki 1999-ben már átélhette az Oscra-érzést Szerelmes Shakespeare című drámájával.
Az Oscar-történetben egyébként csupán harmadszor fordul elő, hogy tudományos fantasztikus alkotás versenyezhet a legjobb film szobráért. A Csillagok háborúját az Annie Hall ütötte el a díjtól 1977-ben, Spielberg E.T.-jét pedig a Gandhi győzte le öt évvel később. Mindkét esetben a riválisánál sokszor nagyobb bevételt hozó produkció "bukott el" a filmakadémia szavazásán.
A szakértők nem is hagyták ki A bombák földjén és az Avatar kapcsán felmerülő párhuzamot: Bigelow iraki tűzszerészekről szóló háborús mozija eddig alig érte el a 13 millió dolláros észak-amerikai bevételt, míg volt férje, Cameron 3D-ben hódító, egy idegen bolygón játszódó ökofilmje a hazai piacon már a 700 millió dolláros rekordmagasságokban jár. Párharc ez a javából, hiszen a jelölések alapján mindét munka 9-9 Oscarért küzd - bár ezek közül nyilván a legjobb film és a legjobb rendezés díja a legizgalmasabb színtér.
Szakmai díjai (Arany Glóbusz-díj, Annie-díj, BAFTA-díj) nyomán sokan a Fel!-t tartják az animációs kategória favoritjának. A közel háromnegyed részben a Kecskemétfilm stúdiójában készült Kells titka című ír rajzfilm azonban kézzel rajzolt, dekoratív technikájával üdítő változatosságot visz a 3D-s és számítógépes animációk mezőnyébe. A 800 körül készült Kells kódex és a kelta mitológia világába vezető film Tomm Moore rendezésében egyetlen európai produkcióként versenyez a tengerentúli munkákkal, amelyek között még a Coraline és a titkos ajtó, a Fantastic Mr. Fox, valamint A hercegnő és a béka szerepel.
A tekintélyes chicagói filmkritikus, Roger Ebert szerint viszont a színészi díjak terén nincs is mit találgatni: Sandra Bullock (The Blind Side) és Jeff Bridges (Crazy Heart) lesz a nyerő. Pedig Bullocknak olyan kihívói vannak, mint az Oscar-jelölések rekordere, Meryl Streep, Helen Mirren, Carey Mulligan és Gabourey Sidibe.
Bridges Oscar-szobrát jól előkészítették a zenés filmben nyújtott játékáért begyűjtött szakmai díjak, és a statisztikák is azt mutatják, hogy hat coutrysztár-alakításból három elnyeri az Oscart. Legutóbb 2005-ben Reese Witherspoonnak sikerült.
A külföldi filmek kategóriájában az izraeli Ajami, az argentin El segreto de sus ojos, a perui Fausta éneke, a francia A próféta és a német A fehér szalag közül kerül majd ki a nyertes. A mezőnyből csupán az argentin produkciót nem láthatta a magyar közönség.
A vasárnapi szupergála előtt Hollywood csúcsra jár. A Kodak Színház előtt már kigördítették a vörös szőnyeget, a forgalmat pedig elterelték a környékről, ahova az álomgyár legfontosabb estéjén luxuslimók és divatos ökoautók hada gördül majd be. A 3300 meghívottat befogadó színházban szorgalmasan zajlanak a próbák. A Steve Martin-Alec Baldwin műsorvezető-pároson kívül a díjátadók is "gyakorlatoznak".
Gálaruhák után már senki sem rohangál, hiszen akad, aki a leglátványosabb divatshow-ra már egy éve kiválasztotta megfelelő belépőjét. James Cameron felesége, a környezettudatos oktatást támogató Suzy Amis Cameron pédául stílszerűen földig érő kék ökoestélyiben pompázik majd. A költeményt egy ökoruha pályázat ifjú győztese tervezte. "Azonos az értékrendünk. Hiszünk benne, rendkívül fontos, hogy fenntartható módon éljünk" - dicsérte felesége választását Cameron rendező.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.