A kép illusztráció.
Orange, Telekom: Nem tetszik az áremelés? Távozhatnak, de…
Árat emelnek a szlovákiai mobilszolgáltatók, a változással elégedetlen ügyfelek azonban büntetés nélkül távozhatnak, még akkor is, ha nem járt le a hűségszerződésük. Ám nem biztos, hogy megéri szolgáltatót cserélni, hiszen ezzel akár a telefonszámunknak is búcsút inthetünk. Mit tehetnek az elégedetlen ügyfelek?
A napokban jelentették be a hazai mobilszolgáltatók, hogy márciustól változnak a felhasználási feltételek, pontosabban vagy az ár lesz magasabb, vagy pedig a meglévő tarifacsomag kondíciói lesznek kedvezőtlenebbek. Egy, az elsősorban a sokat külföldön sokat tartózkodók számára előnyös csomag meg is szűnik. A változások most két szolgáltatót érintenek, ez pedig az Orange és a Telekom, így megnéztük, milyen lehetőségei vannak az ügyfeleknek.
Orange
Az Orange március ötödikén vezeti be az új Safe tarifacsomagokat, amelyek számos új szolgáltatást is tartalmaznak – ám a havi díj 1–3 euróval többe fog kerülni. A számlázási időszak lejártával minden ügyfelet átváltanak az új csomagokra. Aki elégedetlen, annak most lehetősége van távozni a szolgáltatótól, még akkor is, ha élő hűségszerződés köti hozzá. Ez esetben az Orange a felmondás miatt nem érvényesíti a szerződésben foglalt büntetési összeget (kötbért), de… Ha így döntene, tudnia kell, hogy nemcsak a szerződése, hanem a telefonszáma is megszűnik, ez esetben azt nem viheti át egy másik szolgáltatóhoz. Ha mégis ezt szeretné, akkor ki kell fizetnie annak árát, ami megegyezik a szerződésben foglalt kötbérrel. Nem mindegy az sem, hogy vásárolt-e támogatott készüléket a hűség megkötésekor. Ha ugyanis szeretné meghagyni a telefont, vagy egyéb támogatott eszközt (okosóra, tévékészülék, laptop stb.), akkor az nem lesz ingyenes – időarányosan ki kell fizetnie a támogatás mértékét. Az Orange egy példával is szolgált: az ügyfél 899 euró értékű berendezést vett át, és 300 euró támogatást kapott, havi 12,45 eurós törlesztéssel 24 hónapon keresztül. Ha az ügyfél úgy dönt, hogy 9 hónappal a kötelezettségvállalási időszak lejárta előtt eláll a szerződéstől, akkor az elálláskor 112,5 eurót kell fizetnie, plusz a 112,05 eurós ki nem fizetett részleteket. Ha pedig mégsem tartaná meg a készüléket, akkor azt az Orange visszavásárolja, ám a fenti példánál maradva az ügyfél csak 112,58 eurót kapna vissza a befizetett, lényegesen magasabb összegből.
Telekom
A Telekom ugyan nem emel árat, de kedvezőtlenebb feltételekkel kínálja a korlátlan internetezést biztosító tarifacsomagjait (a csomagokban egy meghatározott mennyiségű adatcsomag van, majd ennek felhasználása után a korlátlanság jegyében csökkentett sebességgel internetezhet), márciustól a fel nem használt adatkeretet már nem lehet átvinni a következő hónapba. Az uniós országokban pedig 40 százalékkal csökken a felár nélkül felhasználható adatkeret. További változás, hogy megszűnik az EU Nonstop csomag, ami elsősorban azoknak volt előnyös, akik sokat tartózkodtak ez EU országaiban, ezzel a kiegészítő csomaggal ugyanis korlátozás és felár nélkül lehetett használni a hazai csomagot az uniós országokban. Ha valaki elégedetlen a változásokkal, akkor a módosítások bejelentését követő 30 napon belül jelezheti a szolgáltatónak, hogy eláll a szerződéstől, ez esetben nem kell kifizetni a kötbért. A Telekom egyelőre nem jelezte, hogy a távozó ügyfelek számára megszünteti a telefonszámot, és hogy milyen feltételek mellett hagyhatja meg a készüléket az, aki inkább egy másik szolgáltatót választana.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.