Orange kisokos

<p><strong>Tényleg ingyenes az uniós roaming?</strong></p>

Június 15-én lépett hatályba az az uniós szabályozás, amely eltörli a roaming extra költségeit. Sokan ezt úgy értelmezték, hogy megszűnt a roaming, vagy hogy ezt követően minden ingyen lesz, ha külföldről telefonálunk, internetezünk. Pedig ez nincs így. Orange kisokos sorozatunk második részéből most megtudhatja, mit is jelent az uniós roaming, mikor nem kerül extra kiadásba a kommunikáció, és mire kell figyelni.

Uniós roaming

Az uniós szabályozás szerencsére nem törölte el a roamingszolgáltatást, hiszen e nélkül nem tudnánk külföldön használni a telefonunkat hívásokra, üzenetküldésre, internetezésre. Az új rendelet szerint csak annyi történt, hogy ezentúl az EU országaiban, valamint Norvégiában, Izlandon és Liechtensteinben automatikusan ugyanolyan feltételek mellett használhatjuk az okostelefonunkat, mint odahaza. Tehát nem ingyen.

Mire figyeljünk?

Az új szabályozás csak az EU, plusz a három nevezett ország területén érvényes, ezen kívül továbbra is felárral lehet telefonálni, köztük az olyan népszerű helyeken, mint Svájc, Montenegró, Törökország, Tunézia, Egyiptom stb. Éppen ezért ha az unión kívüli országokba utazik, előtte mindenképpen nézze meg, hogy mennyibe kerül ott a fogadott hívás, a kimenő hívás, az SMS/MMS és az adatforgalom, és ennek tükrében a szolgáltatójánál érdeklődjön, van-e esetleg lehetőség ennél kedvezőbb árakra, valamilyen roamingcsomag előfizetésére.

Szintén fontos figyelni arra, hogy ha olyan országban tartózkodik, amelyik része az uniónak, de közel annak határához (ilyen lehet például az olasz-svájci vagy az osztrák-svájci határ), akkor állítsa át a telefonját kézi hálózatkeresésre, mivel ha automatikusra van állítva, akkor előfordulhat, hogy a határhoz közel átjelentkezik a svájci hálózatra, ott pedig nem érvényes az uniós roamingszabály, így felárral tud kommunikálni, annak ellenére, hogy fizikailag az EU területén tartózkodott.

Otthoni csomag

Az EU területén belül tehát a hazai előfizetés szabályai szerint tudunk telefonálni, üzenni, mobilinternetezni. Ha a hívásokat nézzük, akkor ott figyelembe kell venni, hogy ha az előfizetésben csak kisebb mennyiségű percdíj, SMS van, akkor az ezen felüli árak ugyannyiba kerülnek, mint az otthoni felárak – mintha odahaza egy másik hálózatba telefonálna. Ha olyan előfizetése van, amely korlátlan perceket, SMS-eket tartalmaz, akkor korlátlanul telefonálhat, SMS-ezhet külföldön is. Lényeges, hogy amíg van az előfizetésben szereplő keretből, akkor előbb abból merít odahaza és külföldön is. Az adatforgalomnál fontos tudni, hogy a szabályozás nem minden esetben teszi lehetővé, hogy a teljes adatkeretet külföldön használja az ügyfél, egy bizonyos mennyiségű keret elhasználása után a szabályozás alapján felárat fizethet, ami 9,20 euró gigabájtonként. Ha csak kevesebb percet tartalmazó csomagja van, akkor érdemes elgondolkozni valamilyen roamingcsomag előfizetésén, ez ugyanis kedvezőbb megoldás lehet.  

Nem korlátlan

A szabályozás értelmében csak azoknak jár a felár nélküli roaming, akik turistaként utaz(gat)nak az unió országain belül, aki hosszabb időszakot, életvitelszerűen tölt egy másik országban, arra ez a kedvezmény nem vonatkozik, számára a szolgáltató továbbra is felszámolhatja a pótdíjat.  Ez azt jelenti, hogy ha négy hónapnál tovább tartózkodik egy másik országban, és ha a roamingforgalma magasabb, mint a hazai hálózatban, akkor a szolgáltató felszámolhatja a szabályozás szerinti felárat, azaz bruttó 3,8 centet percenként, 1,2 centet SMS-enként és 9,2 eurót gigabájtonként.

Az Orange kisokos sorozatunkban már több szót ejtettünk a roamingcsomagokról, a következő részben bővebben is kifejtjük, milyen csomagok vannak, mikor melyik a legkedvezőbb, miért érdemes előfizetni ilyen szolgáltatásra, milyen extra ajándékokat kapunk az ilyen csomagokhoz. Az Orange kisokos következő részét július 25-én, kedden olvashatja az Új Szóban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?