Ó, te szent babonaság, hiszékenység!

A címbéli fogalmak édestestvérek, s bár mindkettőnek főként a tudatlanság a táptalaja, művelt emberek sem mindig mentesek tőlük.

A címbéli fogalmak édestestvérek, s bár mindkettőnek főként a tudatlanság a táptalaja, művelt emberek sem mindig mentesek tőlük. A pszichés háttér ismert: a bizonytalanságból fakadó feszültségek feloldását, a várható jövő megsejtését, kedvező eredményeket vagy egyszerűen új, leginkább reményt keltő ismereteket várunk tőlük. Ezért sokszor borsos árat kell fizetni.

A rejtélyes jövő ősidők óta nyugtalanítja az emberiséget. „Ha az emberek minden ügyüket határozott terv szerint tudnák irányítani, vagy ha a sors mindig kedvezne nekik, akkor sohasem lennének a babona rabjai” – fogalmazta meg 300 évvel ezelőtt Spinoza. Ezért minden ismert kultúrában elterjedt a jóslás, a babona, ugyanis mindenki tudni szeretné, mi vár rá.

Napjainkban a fejlett országokban az asztrológia jóslásaira hagyatkoznak. Működnek áltudományos köntösben jósok is. Angol felmérések szerint a vizsgált személyek fele járt már jósnál, 30 százalékuk úgy véli, hogy a kapott jóslatok beváltak. A bizonytalanság feloldásaira, a tartós feszültségektől való szabadulásra mindannyiunkban erős a pszichés késztetés. A babonák gyökere is összefügg a bizonytalanságot feloldó törekvésekkel: minél kevesebbet tud az ember, annál inkább a babona, hiedelem tölti ki az ismeretlen űrt. Napjainkban a babonák nagy százaléka a szerencsére, illetve a balsorsra vonatkozik, s előjelekre vagy oltalmazó praktikákra épül. A babonák másik csoportja a betegség-egészség problémakörére terjed ki. A népi gyógymódok máig is elterjedtek, sőt reneszánszukat élik, s nem egyről napjainkra kiderült, hogy nem volt babona. Ismert, hogy Edward Jenner, a himlőoltás felfedezője egy kamaszkorában hallott hiedelem nyomán kezdte el kutatásait. A korabeli felfogás szerint: akik elkapták a szarvasmarháktól a tehénhimlőt, azok immunisak lettek a fekete himlőre. A korabeli orvosok ezt mint népi babonát elvetették. Jenner ezért titokban bár, de mégis kutatásba fogott, az eredményt ismerjük, megszületett a védőoltás a himlő ellen. Hozzátéve: ez nem azt jelenti, hogy minden hiedelem és babona tudományos alappal bírna. A hiszékenység kapzsisággal súlyosbítva kitűnően kezére játszik a szélhámosoknak is: a piramisjátékokkal, az irreális kamatok kecsegtetésével kopasztják meg azokat, akik hisznek a gyors és könnyű meggazdagodásban. A legveszélyesebbek az ugyancsak a hiszékenységre építő irracionális, fanatikus, politikai vagy vallási köntösbe rejtőző csoportosulások.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?