Pozsony. Szlovákia gazdasága hét éve nem nőtt olyan gyorsan, mint az idei harmadik negyedévben. A tartós növekedés azt eredményezi, hogy a lakosság vásárlási kedve a bérek emelkedésével párhuzamosan fokozódik.
Növekvő fogyasztói kedv
Jelentősen emelkedett az emberek jövedelme – állítja a Statisztikai Hivatal. A bérek a harmadik negyedévben rekordnagyságú emelkedést mutattak, 9,9 százalékot nőttek, elérve a 16 826 koronát, ami az infláció leszámítása (2,3%) után 7,6 százalékos reálemelkedést jelent. Az első három negyedévet figyelembe véve az országos átlagbér 16 527 korona volt.
A GDP harmadik negyedévi, 6,2 százalékos növekedése 1998 eleje óta a leggyorsabbnak számít, ami a belső fogyasztás felpörgését és új munkahelyek teremtését jelenti – állítják egybehangzóan az elemzők. „A reálbérek 7,6 százalékkal nőttek, ám ezzel párhuzamosan 2006 első negyedévére a Statisztikai Hivatal már 4,9 százalékos inflációval számol, ami magasabb a Szlovák Nemzeti Bank által vártnál” – tette hozzá Mária Valachyová, az Általános Hitelbank (VÚB) elemzője. Az ilyen dinamikus ütemű pénzkiáramlás viszont megköveteli, hogy a korábbinál is szigorúbb pénzpolitikát folytassanak az illetékesek. Michal Mušák, a Szlovák Takarékpénztár szakértője szerint indokolt volna a jegybanki alapkamat emelése, ami kissé lehűtené a túlfűtött gazdaságot. Ellenben Silvia Čechovičová, a ČSOB elemzője úgy véli: a gyors növekedés jórészt az export és a beruházások számlájára írhatók, ezért nem sürgős az alapkamat módosítása. Čechovičová éves szinten a GDP 5,5 százalékos emelkedésével számol, ami jövőre is fenntartható, főleg a PSA Peugeot-Citroen és a Hyundai/KIA autógyárnak, továbbá a sztrádaépítéseknek köszönhetően. Miroslav Šmál, a Postabank szakértője szerint Szlovákia tartós növekedési pályán mozog, ami végre lecsapódik a lakosság fogyasztásának növekedésében. Szerinte nem lehet véletlen, hogy a lakossági fogyasztás már hét, egymást követő negyedévben emelkedik. Konkrétan 2005 első 9 hónapjában a háztartások összbevétele 803,4 milliárd koronára rúgott, ami 2004 hasonló időszakához képest 8 százalékkal több. (s, só, lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.