Nem kincset kerestek

Bukarest. Vízbefúlás, illetve mellkasi-hasi nyomástól bekövetkezett fulladás okozta a romániai Izverna-barlangban szerencsétlenül járt két magyar barlangász halálát – közölte tegnap a drobeta-turnu severin-i megyei kórház törvényszéki orvostani részlegének illetékese.

Balaceanu Violeta elmondta, hogy a boncolási jegyzőkönyv szerint a 41 éves barlangász halálát vízbefúlás okozta, 37 éves társa pedig a mellkasi-hasi üregre nehezedett nyomás következtében fulladt meg. A román napilapok tegnap számoltak be a magyar barlangászok izvernai tragédiájáról. A Cotidianul szerint a két magyar búvár a barlang bejáratától mintegy hatszáz méterre, negyven méteres mélységben egy viszonylag könnyen bejárható járatszakaszban lelték halálukat.

A Ziua című napilap a tragédiáról szóló fényképes beszámolójában leírta az Izverna-barlang szépségeit és csapdáit. Ezek között említette a mostani tragédiába torkollott expedíció célpontját képező úgynevezett „fekete szifont”, amelynek tudományos felderítése 1982-ben kezdődött el, de a barlangi búvárok a vízzel telt üregben eddig csak 48 méterre tudtak leereszkedni. Ez a lap ismertette azt a legendát is, miszerint ez a barlang rejti „Mária Terézia ezüstkincsét”, s hogy a „fekete szifon” előtt már megtorpant számos tapasztalt román és külföldi, például svájci és angol barlangász is. Sőt, a Ziua úgy tudja, hogy a világhírű Jaques-Yves Cousteau, amikor felkereste az Izverna-barlangot, itt vesztette el csapatának egyik tagját.

Szabó Jenő, a román barlangász szövetség búvár szakosztályának vezetője ezzel szemben tegnap cáfolta mind az ezüstkincs-legendát, mind a Cousteau-csapat emberének izvernai „eltűnését”. A mostani balesetnek sem a tudás- vagy tapasztalathiány, hanem „több szerencsétlen véletlen körülmény egybeesése lehetett az oka” – mondta Szabó Jenő.

A szerencsétlenségről konzultált a helyszínen járt tapasztalt román barlangi mentőkkel is, és megállapították: ha a két magyar barlangászt fél méterre követte vagy megelőzte volna valaki, akkor sem lehetett volna megelőzni azt, hogy valamelyikőjük el ne essen.

„Márpedig ha egy testes ember az adott terepen, húszkilós csomaggal a hátán, 15 kilós ólomövvel a derekán, lábával egy sziklarepedésbe beszorulva elvágódik, s arccal belebukik a barlangi patakba, még ha ketten fogtuk volna a kezét, akkor sem tudtunk volna rajta segíteni az adott szerencsétlen helyzetben” – magyarázta az egyik barlangász.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?