Egyre nagyobb forgalmat bonyolítanak le a nyugat-európai országokban a biotermékekkel kereskedő üzletek. Már az olyan biohipermarketek sem számítanak ritkaságnak, melyekben a fogyasztók kizárólag vegyi anyagok felhasználása nélkül előállított élelmiszert vásárolhatnak.
Nem keresik a bioélelmiszert?
Friss biotermékeket Szlovákiában senki sem forgalmaz – állítólag azért, mert kicsi az érdeklődés. Hiába is keresnénk friss bioélelmiszert az üzletek pultjain, még ha a szlovákiai biotermelők többsége tej és hús előállításával is foglalkozik. Termékeik nagy részét ugyanis exportálják.
Egyre több ember érdeklődik az ökológiai élelmiszerek iránt. A valódi bioélelmiszereket azonban nem könnyű megkülönböztetni a hamisítványoktól, hiszen a BIO elnevezést egyre gyakrabban használják ki reklámszlogeneknél, hogy növeljék a fogyasztók érdeklődését. Aki egészen biztos akar lenni, hogy valódi bioélelmiszert helyezett bevásárlókosarába, annak az állami ökológiai mezőgazdasági termékek jelzésére kellene hagyatkoznia. Ezen kívül még léteznek az ökológiai mezőgazdászok szövetségeinek jelzései is. Szlovákiában ilyen az Ekotrend, Csehországban például a Pro-bio.
A bioélelmiszereket
kizárólag „bio alapanyagokból” gyártják, előállításuknál szigorú normákat kell betartani. A termékek legkevesebb 95 százalékát ökológiai eredetű összetevők kell, hogy alkossák. Bioélelmiszerként például müzlit, tésztaféléket, kenyeret, kiflit, száraz sós és édes süteményt vagy zabpelyhet állítanak elő. Leegyszerűsítve elmondható, hogy az ilyen élelmiszereknek – az összes higiéniai és élelmiszer-ipari norma betartása mellett még – az ökológiai mezőgazdaságról szóló törvényeknek is meg kell felelniük. A hatályos normák értelmében így az élelmiszer előállításánál például szigorúan tilos: műtrágyák, különböző növekedésserkentő és egyéb vegyi anyagok alkalmazása, növények monokultúrás termesztése, az egészséges állatok bármilyen gyógyszeres kezelése.
Tilos az állatok tápanyagába ürüléket, hallisztet, halterméket rakni, továbbá az élelmiszer előállításánál bármilyen tartósítószert, színezéket, édesítőt és egyéb szintetikus anyagot használni. Az ökológiai módszerrel tenyésztett állatoknak a farmokon elegendő helyet kell biztosítani a szabad mozgásra, az állatoknak szabad legelőkhöz való hozzáférhetést is lehetővé kell tenni.
Az ökológiai termelés a környezetre is kedvező hatással van, hiszen a természetet nem károsítja vegyi anyagokkal, a légkört, a vizet és a talajt sem szennyezi. A bioélelmiszerek genetikailag modifikált szervezeteket sem tartalmazhatnak.
Vigyázat, csalnak!
Csak olyan élelmiszert lehet biotermékként forgalmazni, amely megkapta az ökológiai termelésre való engedélyét, bizonylatot. A külföldről behozott biotermékeknek az eredeti ország bizonylatát kell elnyerniük, csomagolásukon az adott ország hivatalosan elfogadott „bio” jelzését kell feltüntetni. Az ilyen termékeken leggyakrabban a „bio” vagy az „eko” rövidítés olvasható, vagy az „ökológiai mezőgazdaságban előállított” figyelmeztetés.
Néhány terméken gyakran olvashatóak a bio, természetes eredetű, natural jelölések – ezeknek azonban az eredeti biotermékekhez semmi közük.
A forgalmazók ezáltal megtévesztik a fogyasztókat, hiszen azt a látszatot keltik, ökológiailag előállított élelmiszert árulnak. Hasonló jelölést azonban az ökológiai termelésről szóló törvény határozottan tilt.
Bioélelmiszert Szlovákiában specializált vagy vegetáriánus élelmiszert forgalmazó üzletekben, vagy a www.bio-obchod.sk honlapon vásárolhatunk.
Országszerte néhány hipermarketben is találkozhatunk biotermékekkel, azonban ezek az átlagos élelmiszereknél lényegesen drágábbak. (dp, sia)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.