Van-e olyan ember, aki nem tudná, hogyan veszik fel mostanában a munkahelyekre az új munkaerőt? Aligha. Mert hát ki ne tudná, hogy ma már nem elég a sógorság és komaság, hanem a tudás, a képességek és az ügyesség a döntő. Sokan saját bőrükön tapasztalták az újkori pályázatok komolyságát, mások hallomásból tudják, vagy újságban olvasták.
Nem a győzelem a fontos?
A megdumálást megegyezés követte. Természetesen mindez a nyilvánosság kizárásával történt. Az illető úr ugyanúgy benyújtotta a jelentkezését, s ugyanúgy részt vett a pályázaton, mint az összes többi érdeklődő. S mivel ő volt mindegyikük közül a „legsikeresebb”, természetes, hogy a szabad helyet ő kapta meg.
Csak akkor derült fény valami turpisságra, amikor barátnőm a fő-fő titkárnőjében volt gimnáziumi osztálytársát fedezte fel. Erre már a vizsga után került sor, amikor túltette magát az izgalmakon, s vígan elbeszélgetett az egykori kedves osztálytárssal. Aki pedig kedvét szegte azzal, hogy elmondta: ne nagyon számítson rá, hogy megnyeri a pályázatot. Mert ugyanis:
– Nekem már tegnap mondta a főnök, hogy hívjam be hozzá a szekció vezetőjét. Mondom neki, hogy ennek a szekciónak már lassan három hónapja nincs vezetője. Azt mondja: ne hülyítsem őt, hiszen az új vezető az XY úr. Már hogy lenne, mondom én, hiszen csak holnap lesz a pályázat. Aha, csak holnap, így a főnök. Na jó, akkor hívja be XY urat, aki holnaptól lesz a szekció vezetője.
Barátnőm enyhén szólva elszomorodott mindezek hallatán, s amikor nekem elmesélte a történteket, saját maga vigasztalására felidézte a régi mondást: nem a győzelem a fontos, hanem a részvétel. Igen, ez így valóban érvényes, bár számára a győzelem is nagyon fontos lett volna.
Az egymást felfaló konkurenciaharcban valóban a győzteseké a világ. De mi lesz a vesztesekkel? A nagyszámú résztvevővel, akik törvényszerűen nem lehettek mind győztesek?
S mi lesz akkor, ha minden harcot úgy nyernek meg a „győztesek”, mint XY úr nyerte? Ilyen esetekben szólni kellene a nagyfőnöknek, hogy ha már elrendelte is, ki nyerje meg a versenyt, legalább jegyezze meg a dátumot, amikorra a pályázatot kiírták, s addig a napig ne titulálja nyertesnek a jövőbeli „győztest”. Mélyen hallgasson addig a percig, amíg nyilvánosságra hozzák a felvételi eredményeit, s tegyen úgy, mintha az egészhez fikarcnyi köze se volna. A naiv elszólások ugyanis könnyen eljutnak a munkahely falain túlra, mert a titkárnők esetenként jobb barátságban vannak a kívülállókkal, mint éppen a főnökükkel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.