Minden évben van egy nap, amikor nemcsak a gyerekek mennek óvodába, hanem a felnőttek is: mamák, papák, nagymamák, nagypapák, nagy- és dédszülő korú nem családtagok – a nyugdíjasklub, a nyugdíjaspanzió lakói is.
Nagymamák, nagyapák, pótnagyszülők az óvodában
A legutóbbi hivatalos műsor után is szétszéledtek a gyerekek és a vendégek: az egyik sarokban Editke nénivel számtanoztak a régi és jelenlegi ovisok, a másikban Tímea néni segített a csokrok, virágkompozíciók megalkotásában, Zsuzsi néni a barátság virágát készítette (amely egy évig a szülői szoba falán virít, amikor is újabb kerül a helyére, hogy a barátság fonala meg ne szakadjon), Juliska néni (dédmama) rétest sütött, elsős dédunokája verset mondott egykori társainak (bevallotta: jobb volt oviba járni, mert itt sokat játszott, az iskolában meg tanulni kell).
Az egyik sarokban gazdasági udvar épült, ól, kukoricatuskóból, Kálmán bácsi felügyeletével. Mert nemcsak egy alkalommal jönnek el a nyugdíjasszervezet tagjai az óvodába. „Egész jól együttműködünk a Nusikával” – mondja az építésvezető Gőgh Kálmán.
Nemzedékek találkozója
Kilencedik éve tartják a nemzedékek találkozóját. Eleinte szűkebb körben, csak a saját nagymamákat, nagypapákat hívták meg. Mivel az ovisok rendszeresen látogatták a nyugdíjasokat, műsort adtak, Nusi néninek eszébe jutott: mi volna, ha meghívnák az idős embereket az óvodába, hogy érezzék: tartoznak valahová, hogy újra gyerekké váljanak. Mert a panzió lakói meg a nyugdíjasklub tagjai is úgy vannak, hogy a gyerekeik, unokáik messze élnek, ritkán találkoznak velük...
– A gyerek látja a nagyszülőt, beszélgetnek is, de egészen más, ha együtt dolgozik, együtt játszik vele. Nem elég az, hogy szervusz, kicsi unokám, ezt főztem neked. Manapság még sok nagyszülő dolgozik, nincs idejük az unokákra, a nagyon idősek pedig már nem tudnak velük játszani, csak megsimogatják, megszeretgetik őket. Azt mondta múltkor az egyik nagymama, hogy „Nusi néni, én egy hétig újból gyerek voltam” – meséli Danihel Nusi óvónő, aki nagy jelentőséget tulajdonít az együttműködésnek a jednotás nyugdíjegyesülettel, a nyugdíjasklubbal, a panzióval. – A mai gyerekek nem tudják tisztelni az időseket. A mi gyerekeink ha olyat látnak, hogy az idős embernek például a busznál nem adnak elsőséget, nem segítik felszállni, már jönnek, hogy Nusi néni, képzelje, nem segítettek a néninek, pedig mankója is volt... Beléjük neveljük a tiszteletadás szükségét, mert különben a nagy rohanásban kiveszik a világból az egymás megbecsülése, mindenki csak magával törődik.
A két magyar iskolából tíz elsős jött, ezek a gyerekek tőlünk kerültek ki, az elsősök mindig szívesen jönnek erre a találkozóra, a karácsonyi ünnepélyen már nagyobbak is részt vesznek. Itt valójában a szeretetről van szó.”
Lépésről lépésre
A gútai Erdei Úti Óvodáról tudni kell, hogy közel tíz éve, Szlovákiában elsőként vezette be a világ 27 országában már sikeres módszert (neve: Lépésről lépésre). A két magyar és két szlovák osztályban e módszer szerint foglalkoznak a gyerekekkel. A lényeg: a családdal való szoros együttműködés – s ennek egyik szép példája a nemzedékek találkozója is. A múlt évben a felszámolás veszélye lebegett a fejük fölött. A szülők a polgármesterhez fordultak: segítsen. Kérésük meghallgatásra talált.
Kiss Angelika július elsejétől tölti be az igazgatói tisztséget. — Pillanatnyilag az a helyzet, hogy júliusig biztosan nem zárhatják be az óvodát. További sorsunk a képviselő-testület döntésétől függ. Kevés a fejkvóta. A miénk városi óvoda. A rezsit a város fedezi, a szülők a kosztra havi 520 koronát fizetnek, a reggeli, ebéd, uzsonna napi 26 korona, plusz százat óvodai költségekre.
98 gyerek jár négy osztályba – az osztálylétszámot túllépték. Abban bíznak, hogy mivel több a gyerek, több pénzt is fognak kapni.
Meg kell menteni az óvodát
A nemzedékek találkozóján a városi önkormányzat munkatársai – Németh Yvett mérnök és Gőgh Margit mérnök – is megjelentek. Az óvodát meg kell menteni, vetem fel. Az illetékesek amondók: nemcsak ezt, hanem mindegyiket, főleg most, hogy Dél-Komáromban beindult a Nokia, Gútán is megnőtt a munkalehetőség (a munkanélküliség 25-30 százalékról 20 százalék alá csökkent), tehát a három gútai óvoda kihasználtsága a korábbi 75 százalékkal szemben 90 százalékos. Korábban azért merült fel, hogy valamelyik óvodát be kell csukni, mert kevés volt a gyerek.
A jelenlegi helyzetben óvodafelszámolásra gondolni sem lehet – a racionalizálásra igen. (A nyugdíjba vonuló óvónő helyett nem vettek fel újat.) Az óvodakonyhák munkaerő-állománya is természetes lemorzsolódással csökkent (nyugdíjazás), nem kellett tehát senkit sem elbocsátani. Az erdei úti két szomszédos óvoda konyháját összevonták, ily módon munkaerőt és működtetési költséget spóroltak meg.
„Egyelőre ez az óvoda létezni fog!” – ígérték ősszel az illetékesek. Most ismét tárgyalnak a jövőjéről. A sikeres óvoda sorsa a képviselő-testület döntésétől függ.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.