Négy évvel ezelőtt a politikusok és a polgárok java nem vette komolyan a preferenciaszavazatokat: a képviselőjelöltek az egyéni kampánynak, a lakosok pedig a karikázásnak nem látták értelmét – a 10 százalék elérhetetlennek tűnt.
Most érdemes karikázni a szimpatikus politikusokat
2002-ben legfeljebb az öntudatosabbak jelölték be a megengedett négy nevet a kiválasztott pártlistán, de a sorrenden ez nem sokat változtatott. A legtöbb preferenciaszavazatot – 358 834-et – Vladimír Mečiar kapta. A második helyen ugyancsak HZDS-es végzett: a Sergej Kozlík neve előtti számot 244 957-en karikázták be, s így eggyel előbbre, a második helyre ugrott. Robert Ficóra, a Smer elnökére 218 530-an voksoltak, s Bugár Béla MKP-elnök lett a negyedik 205 092 szavazattal. Mikuláš Dzurindát, az SDKÚ elnökét 197 081-en támogatták. A miniszterelnök pártjában csak az első öt helyen lévő kapott 10 százalék preferenciaszavazatot, vagyis a sorrend nem módosult. Legkevesebb 3 százaléknyi karikát pedig még Ferdinand Devínsky gyűjtött be, a többiek alig haladták meg az 1 százalékot. A Smerben hasonló volt a helyzet: az első öt jelöltön kívül senki sem kapott 10 százalékot, a 3-at pedig csak Pavol Paška érte el. A HZDS-ben is főleg az első négy jelöltre voksoltak az emberek, ám itt lett volna némi mozgás, ha már 2002-ben hatályos lett volna az új törvény. A HZDS 32 mandátumot szerzett, és a 42. helyről Ján Cuper, a 60-ikról pedig Katarína Tóthová is rendesen a törvényhozásba jutott volna – igaz, végül így beültek a parlamentbe, pótképviselőkként. A KSS-ben szintén csak a frontemberek kaptak 10% karikát, rajtuk kívül a 3%-ot még négyen érték el. Szinte ugyanez elmondható a KDH-ról – esetében viszont a 3%-kal még egy hölggyel több jutott volna a parlamentbe: Mária Sabolová a 17. helyről felkarikázta volna magát. A preferenciaszavazatok az ANO-ban sem változtattak volna a parlamentbe jutott képviselők névsorán.
A legnagyobb mozgás az MKP-ban volt, és Duka Zólyomi Árpádnak a 10 százalék sem okozott gondot, a 23. helyről felkarikázta magát a negyedikre. 3 százalékos küszöb esetén még több változás lett volna, bár igaz, a mandátumot szerzett jelöltek névsora csak némileg módosult volna. A 2002-es adatok mégis érdekesek: sokat elárulnak az egyes politikusok támogatottságáról. A többi párthoz képest az MKP-ban lényegesen több jelölt szerzett – különösebb egyéni kampány nélkül is – legalább 3% karikát. Idén már tudatosan próbálnak hatni a szavazókra, erős egyéni népszerűsítés folyik. A jelöltek tudatosították: a pártközpontban kiharcolt, befutónak vélt hely nem biztos, hogy elég a parlamentbe jutáshoz! Minden a lakosokon múlik!
Ezután sokakban felmerül a kérdés: a sok jelöltből kit érdemes karikázni? Civil aktivisták szerint csak azokat, akik valamiféle garanciát jelenthetnek arra, hogy az új parlament visszaszerzi tekintélyét. A politikusok a mostani megbízatási időszak elején is színvonalasabb politikai kultúrát ígértek, ehelyett a törvényhozás az egyik legkevésbé megbízható intézménnyé vált. Az utóbbi hónapokban napirenden voltak a parlamenti korrupcióról, az előnyszerzésről, az átpártolásokról szóló hírek. Egyesek kötött mandátummal, mások a választási rendszer megváltoztatásával orvosolnák a problémát. Bugár Béla megbízott házelnök szerint viszont a hasonló állapotokat csak úgy lehet elkerülni, ha stabil politikai erők indulnak a választáson és kapnak bizalmat a polgároktól, a listákra pedig megbízható emberek kerülnek. Ezzel alapvetően egyet-értenek a politika tisztaságáért és a korrupció ellen harcoló civil szervezetek is, a baj csak az, hogy a legtöbb választási lista nem ezt tükrözi. A képviselőjelöltek jegyzékét látva úgy tűnik, ismét elsősorban a pártközpontok döntötték el, kik kerüljenek befutó helyekre, a regionális elv háttérbe szorult, és szűk csoportérdekek érvényesültek. A listák talán másképp alakultak volna, ha a kormány betartotta volna az ígéretét, és több választási kerületet hozott volna létre. Pozitívum azonban, hogy nőtt a preferenciaszavazatok súlya, és már 3 százalék elég az elmozduláshoz. Vagyis bár a pártok előre nem kérték ki a lakosok véleményét arról, kiket szeretnének a listákon látni, június 17-én a karikázással először lesz reális lehetőség befolyásolni a pártközpontokban összeállított sorrendet. Ez ad értelmet a választásnak: a lakosok kinyilváníthatják, kit tartanak megbízható, szavahihető, becsületes politikusnak. Aki kiábrándult a politikából, mert csalódott a jelenlegi garnitúrában, karikájával esélyt adhat új arcoknak! Miután kiválasztotta azt a pártot, amelyik programja, értékrendje, irányultsága szimpatikus, mindenki jelölje meg azokat is, akiket képesnek tart az ígéretek valóra váltására, és a polgárok tényleges érdekképviseletére!
Karikás népszavazás?
A karikázás legyen egyben referendum is! – szólította fel több civil szervezet nevében a polgárokat a Fair Play Szövetség. Azt ajánlják: az egyik preferenciaszavazatot adjuk a kiválasztott párt listáján szereplő utolsó személynek! Noha kicsi az esély, hogy bejusson a parlamentbe, az utolsó karika üzenet lesz a politikusoknak: a választóik tisztességes politikát akarnak! Ezenkívül három olyan jelöltet karikázzon be mindenki, akiben megbízik, aki az elmúlt időszakban nem okozott csalódást, ugyanakkor szakmai és erkölcsi szempontból is alkalmasnak tűnik. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.