Egy gyermek, aki játszik a gyufával, még nem gyújtogató. A gyerekek a tűzzel való érintkezést izgalmas játéknak tartják, mert mindig fennáll a veszélye annak, hogy közben fájdalmat okoznak maguknak.
Mit kell tenni, ha gyermekem játszik a tűzzel?
Mit tegyek?
Gondoskodjon arról, hogy a gyufák és öngyújtók olyan helyre kerüljenek, ahol a kisgyermek nem érheti el őket.
Engedje meg, hogy gyermeke az ön felügyelete mellett tapasztalatokat gyűjthessen a tűzzel: – A gyertyaláng forró, meg lehet égetni magunkat, és az fáj. A tűz megsemmisít, el lehet égetni olyan dolgokat, amelyeket már nem lehet megfoltozni. Mindez nem arra szolgál, hogy gyermeke féljen a tűztől, hanem, hogy megtanulja helyesen felbecsülni annak veszélyeit.
Ha gyermekei kisiskolások, kísérletezhetnek együtt a tűzzel: tűzgyújtás tűzálló edénnyel és tűzkővel; fa feldarabolása kandallóhoz vagy tábortűzhöz; megfontolt, körültekintő tűzgyújtás; szabadtéri tűzrakó hely eloltása és biztosítása stb. Engedje meg gyermekének, hogy az ön felügyelete alatt maga gyújtson tüzet, de minden esetben igazítsa őt ki, vagy hagyja jóvá hangosan, ha jól csinálja.
Vizsgálja felül saját viselkedését a gyufa és öngyújtó használatakor: Eloltja-e a gyufát gondosan, mielőtt a hamutartóba vagy a szemétbe teszi? A gyufát és dohányárut figyelmetlenül égve dobja el? A gyermeke ugyanezt fogja tenni.
A szerző pszichológus, Derűs Gyermekkor Alapítvány
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.