Unalomig ismételt tény, hogy rohanó világban élünk. Beléptünk a 21. századba, ma már egész más szemmel nézünk-látunk mindent, mint mondjuk 10-20 évvel ezelőtt. Azért ebben a kicsit felfordult világban is meg kell-kellene találnunk az igazi értékeket. Amilyen például a barátság is.
Mindig kell egy barát
Mégis mi, nők jobban szenvedünk a csendtől, sőt klinikailag is bizonyított tény, hogy igazán stresszes helyzetben a szervezet speciális kemikáliákat szabadít fel. Los Angelesben neves kutatók arra az eredményre jutottak, hogy ha a nők stresszhelyzetbe kerülnek, akkor a felszabadított hormonok nem sarkalják őket menekülésre, hanem úgymond kibeszélik magukból a problémákat, „kitálalnak” bizalmas barátnőjüknek, s ezzel egy bizonyos túlélési taktikát alakítanak ki. A nők számára tehát nagyon fontos az igazi barát. Egyes kutatók kiderítették azt is, hogy a nők személyisége szorosabban kapcsolódik a barátokhoz. A nő barátai hatására gyakrabban választ új érdeklődési kört, megváltoztatja nézeteit, hobbijait. Az igazi jó barátságok segítenek az önbecsülés növelésében, ezzel is segítik a világhoz kapcsolódó szemléletváltást.
Arról is olvastam, hogy már az ősi barlanglakó nők között kialakultak barátságok, s igazi támogatási rendszerként működtek. Például ha a nő társa meghalt, barátai lévén nem maradt teljességgel magára gyermekével. Nincs ez ma sem másként, köztudott, hogy a nők hajlamosak újra és újra megbeszélni a problémákat egymás között, márpedig jól tudjuk, hogy az ismétlés tökéletes stresszoldó.
Jan Yager író csinált egy közvélemény-kutatást, megkért néhány embert, írják le a legjobb barátra jellemző tulajdonságokat. Ezeket az elgondolkodtató meghatározásokat kapta:
1.) akivel nem kell színészkedni, vagyis akivel teljesen önmagad lehetsz;
2.) akihez bármilyen szükségben, bajban fordulhatsz;
3.) aki figyelmesen végighallgat anélkül, hogy mindjárt bírálni kezdene;
4.) aki nem szakítja félbe elkeseredett történetedet, hogy ehelyett inkább az ő problémáját beszéljétek meg.
Mit is lehetne ehhez még hozzátenni. Talán a saját tapasztalatot:
1.) akinél legalább 3 csomag papír zsebkendőt elfogyasztottam, miközben finom teát is főzött, csakhogy abbahagyjam végre a sírást;
2.) vagy aki az éppen frissen sült lángossal gyógyítgatta feldúlt lelkemet;
3.) vagy nem utolsósorban a harmadik, aki saját számos problémája mellett jó tanáccsal és friss cappuccinóval szolgál mindig, amikor csak meglátogatom.
Úgy érzem, én sem panaszkodhatom a barátnők terén, bár az is igaz, hogy Sissihez hasonlóan nálam is magasan van a mérce, és a nagyját már én is jó alaposan „kirostáltam”.
Azért mielőtt nagyon féltett titkainkat megosztjuk barátainkkal, jobb ha meggyőződünk arról, tökéletesen megbízhatunk-e bennük. És természetesen a titkok elmondásának is vannak bizonyos szabályai:
1.) ne beszéljünk üzleti titkokról;
2.) a hálószobatitkok taglalása is ízléstelen;
3.) olyan titkokat se adjunk közre, amivel valakit-valakiket nagyon megbánthatunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.