Mindenkivel rokonságban

Washington. Az emberiség családfájának számítógépes modellje szerint minden ma élő ember közös őse 3500 éve Kelet-Ázsiában élt.

Ezt állítja Douglas Rohde, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatója, a számítógépes modell megalkotója. Az időpont meglehetősen közelinek tűnik, ám aki például saját családfáját igyekszik feltárni, láthatja, hogy 20-30 évente a leszármazottak száma megduplázódik, több ezer leszármazott könnyen összejön néhány évszázad alatt. Bár testvéri viszonyban nem állunk egymással, de a világ lakosságát körülbelül ezred-unokatestvéri rokonság fűzi össze. Ha nem lettek volna az ember vándorlását megnehezítő óceánok, a kutatók szerint közös ősünknek időben még közelibb időpontban kellett volna élnie, és ezáltal még közelebbi rokonságban állna egymással a Föld népessége.

Rohde és csoportja a finomságokra is ügyelt. Számolnak például a vándorlás fizikai korlátaival, modelljük a családot alapító, letelepedő, majd jobb élet reményében tovább vándorló emberre épül, és bizonyos történelmi eseményeket is figyelembe vesznek. A kutatók feltételezik, hogy a közös ős leszármazottai közül néhány úttörő felkerekedett, új legelőket keresett, és eközben keveredett más népekkel. A modell minden egyénnek ad bizonyos valószínűséget arra nézve, hogy elhagyja a várost, a birodalmat vagy a kontinenst, ahol született. Az időben visszafelé haladva, a kutatócsoport arra jutott, hogy közös ősünk 3500 éve, Kelet-Ázsiában élt. Nem tudjuk, hogy férfi volt-e vagy nő, de biztos, hogy gyermekeinek száma meghaladta az átlagost. A kutatók szerint az ázsiai őst a leggyakrabban használt vándorlási útvonalak is alátámasztják. Kelet-Ázsiához relatíve közel van a Csendes-óceán és a Bering-szoros is. A kutatócsoport szimulációja azzal a feltételezéssel él, hogy egyetlen népcsoport sem maradt hosszú időkre elzárt.

Rohde úgy véli, hogy még a viharos tengerek által sokáig elzártnak hitt Tasmániáról sem állíthatjuk, hogy lakói között találunk tisztán tasmán „vérűt”. Ha a világ távoli, eldugott helyeit nem számítjuk, a modell szerint közös ősünk időben még közelebb élhetett hozzánk. Ha csupán Amerika, Európa, Ázsia és Japán benépesítését tekintjük, a most élő ember közös őse elképzelhető, hogy az időszámításunk kezdete után élt. (ngo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?