<p>Sok európai országban szokás, hogy mindenszentek és halottak napján az emberek meglátogatják és rendbe teszik elhunyt hozzátartozóik sírját, virágot visznek és gyertyákat, mécseseket gyújtanak.</p>
Milyen színű gyertyát gyújtsunk?
A gyertya fénye az örök világosságot jelképezi, a katolikus egyház szertartása szerint a temetők „nagy keresztjénél”, a „mindenki keresztjénél” elimádkozzák a mindenszentek litániáját, és megáldják az új síremlékeket. Egyes vidékeken régebben harangoztattak is a család halottaiért.
Sírok díszítése
A sírok virágokkal és koszorúkkal való feldíszítése a 19–20. században terjedt el német katolikus hatásra. E szokást nemcsak a katolikusok, hanem a protestánsok és a nem hívők is átvették. Mivel a krizantém fehér és színes változatai mindenszentek és halottak napja körül nyílnak, leginkább ez a virág az, amivel a sírokat díszítik. Elterjedt szokás volt az is, hogy ha valaki nem tudott elmenni a temetőbe, az otthon gyújtott gyertyát a halottja tiszteletére. Régebben azt figyelték, hogy kinek ég el hamarabb a gyertyája, mert a népi hiedelem szerint az hal meg előbb a családban, akié előbb elalszik. Vannak, akik a gyertyagyújtás szokásáról kereszténység előtti eredetet feltételeznek. Ők azt tartják, hogy azért gyújtanak lángot a sírokon, hogy a tévelygő lelkek melegedni tudjanak a gyertyák lángja mellett, illetve hogy visszataláljanak sírjaikba, és ne nyugtalanítsák az élőket.
Lila és sárga
Egyes feltételezések szerint az sem mindegy, hogy mikor milyen gyertyát gyújtunk. Jan Saavedra cseh lélekbúvár szerint főleg a gyertya színét kell megfontoltan kiválasztani, ugyanis mindegyik színnek megvan a maga jelentése. A fehér semleges, megnyugtató árnyalat, alázatot, békét, pozitív energiát sugároz – ilyen színű gyertyát bármikor használhatunk, nem csak mindenszentekkor. Halottak napján a lila ideális választás – megnyugtat, serkenti az emlékezést, segít ellazulni. A piros is nyugtat, segít csökkenteni az ünnepek alatt felgyülemlő érzelmi feszültséget, s mivel ez vidám szín is egyben, erővel, örömmel ruházhat fel, de agresszivitással is párosulhat. „A sárga tökéletesen illik a mindenszentekhez. Bölcsességet jelképez, megtisztít a bűnöktől és arra ösztönöz, hogy bocsássunk meg magunknak” – magyarázta a szakértő. A kék ugyancsak nyugalmat, belső békét, kiegyensúlyozottságot, bizalmat jelképez. „Az következő napokban álljunk meg egy pillanatra, emlékezzünk, s amikor úgy érezzük, lezajlott bennünk ez a lelki folyamat, nézzünk bele a lángba, s nyugodt szívvel mondjuk ki hangosan: csodálatos volt, most már továbbléphetek” – tette hozzá Saavedra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.