Milyen szempontokra kell odafigyelnünk a sífelszerelés vásárlásánál?

Dáša Sokolová, egy fővárosi sportüzlet vezetője
Csak olyan üzletben válogassanak, ahol jól érzik magukat, ahol az eladók kedvesek, és valóban foglalkoznak a vásárlóval.

Dáša Sokolová, egy fővárosi sportüzlet vezetője

Csak olyan üzletben válogassanak, ahol jól érzik magukat, ahol az eladók kedvesek, és valóban foglalkoznak a vásárlóval. Ez az alapvető kritérium, ugyanis sífelszerelés vásárlásánál nagyon sok szempontot szem előtt kell tartani, és kell, hogy erre a szakértő felhívja a vásárló figyelmét. Nem mindegy, hogy kezdő vagy tapasztalt síelőről van szó, azt is tudni kell, hogy milyen pályákhoz van szokva. Az eladó csak ennek alapján ajánlhat bizonyos típusú sítalpat.

A bátortalan vásárlókak útbaigazítják az üzletekben?

Minden üzletben, ahol sítalpakat is árulnak, kell lennie egy táblának, amelyen pontos útmutató van arról, milyen testmagassághoz és testsúlyhoz milyen sítalpra van szükségük. Természetesen sokkal jobb, ha nem csak magukra hagyatkoznak, és a választáshoz segítségül hívják az eladót.

Milyen fő kritériumok alapján lehet megfelelő sítalpat választani?

A testsúly és a síelő tapasztalata a kulcsfontosságú – ezek alapján lehet felmérni, milyen hosszú sítalpakra van szüksége az illetőnek. Csak így lehet elkerülni azt, hogy valaki, aki soha életében nem síelt, nagyon hosszú sílécet kapjon. A kezdőknek egyértelműen rövidebb sítalpra van szükségük, mert ezeket könnyebb irányítani, a profinak ellenkezőleg hosszabb, keményebb lécre. A sítudás mérlegelése pedig általában magától értetődik, mindenki tudja, mire képes.

Mennyibe kerülnek a sítalpak Szlovákiában?

A választék hatalmas. Az ár a márkától, a minőségtől és attól függ, hogy kezdő, tapasztalt vagy profi síelőről van-e szó. A legegyszerűbb sítalp 5000 koronánál kezdődik, a profi kivitelezésű lécek 30–40 ezer koronába kerülnek. Az árat az is befolyásolja, hogy kötéssel, vagy nélküle veszik-e a sítalpat.

Melyik megoldás a jobb, praktikusabb?

Sokkal kényelmesebb már kötéssel ellátott sítalpat venni. Ellenkező esetben külön bele kell fúrni a kötés helyét, amit mindig szakembernek kell végeznie. A kötéseket alapvetően a test súlyához állítják, ennek velejárója, hogy néha át kell állítani, de ezt is mindig szakemberre kell bízni. Korábban sok sérülés oka éppen a kötés volt. Az előre irányuló, bukfenc jellegű esések során a cipő nem oldódott ki a kötésből. Ilyenkor gyakran a térd rovására ment a dolog, szalagszakadást vagy porctöréseket okozva.

Mire kell figyelni a síbot vásárlásánál?

A botokat az üzletben fejjel lefelé kell megfogni, és a markolatot a földre rakni. A botot az alsó résznél található körnél kell megfogni. Ha lábujjhegyre áll, és a kinyújtott keze derékszögben van, megveheti a botot. Erre a procedúrára azért van szükség, hogy meggyőződjön róla, a keze nem lesz magasan, de alacsonyan sem, ha botokat a hóba szúrja.

Hogyan válasszunk sícipőt?

Sícipő vásárlásánál teljesen más dolgokat kell figyelembe venni, mint egy rendes cipő vásárlásánál. Fontos szempont a cipő keménysége: ha egy profi lágyabb cipőt vesz, a lába nagyon laza lesz benne, egy kezdő viszont kemény, merev cipőben nem bírná ki. Cipőkből lehet fűzőset és csatosat venni. Az előbbit olyanoknak találták ki, akik lesiklanak egy dombról, majd három óráig rumos teát kortyolgatnak a büfében. A csatos tehát azoknak való, akik komolyan gondolják a síelést. Némelyik sícipőt még hő hatására hajlítani és formázni is lehet, így egy konkrét ember lábához lehet igazítani. Ennek köszönhetően a cipő tökéletesen ül a lábon, Hátránya, hogy már nem adhatja kölcsön másnak.

Vastag zoknival kell próbálni a cipőket?

Nem. Pontosan olyan zoknival próbálják, amilyet hétköznap hordanak. A cipőket ugyanis speciális hőszigetelő béléssel látják el, így már nem kell a cipőbe négy zoknit húzni, mint annak idején.

Mennyibe kerülnek a sícipők?

3000 koronától körülbelül 15 ezerig – ezek már tényleg nagyon szilárd cipők, kizárólag profi síelőknek ajánlottak. (-döme-)

MENNYIÉRT VEHETÜNK SĺTALPAT?

Sítalpak típusa

Kezdő – puha, lágyabb, fa esetleg polyuretán belső rész, 4000-től 6500 koronáig.

Haladó – keményebb, feszesebb, fa vagy lamináttal kombinált belső rész, 6500-tól 12 000 koronáig.

Profi – legkeményebb, karbon vagy titán belső résszel, 12 000-től 30 000 koronáig.

Síkötés

45 kilóig – 1800-tól 2000 koronáig

75 kilóig – 2000-től 3000 koronáig

75 kiló fölött – 2500-tól 10 000-ig

Sífutó léc

Kezdő – 3900-tól 6000 koronáig

Haladó – 6000-től 9000 koronáig

Profi – 9000-től 15 000 koronáig

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?