Mesterséges és védett környezetben

Mohás Lívia író-pszichológus szerint azok a serdülők, akik erőszakos tévéműsorokat néznek, agresszívabbak lesznek, és kevésbé empatikusak. De az erőszakban való tényleges részvételnek, azaz a legtöbb video- és számítógépes játéknak a hatása sokkal erősebb.

Mohás Lívia író-pszichológus szerint azok a serdülők, akik erőszakos tévéműsorokat néznek, agresszívabbak lesznek, és kevésbé empatikusak. De az erőszakban való tényleges részvételnek, azaz a legtöbb video- és számítógépes játéknak a hatása sokkal erősebb. „Egy játékban újra és újra elismételjük az erőszakos cselekményt, míg a moziban vagy a televízióban csak egyszer látjuk. A játékban ott a megerősítés. Kamaszkorban egyébként is újra napirendre kerülnek a kisgyerekkorból már jól ismert problémák: a feleselés, a dührohamok, a hatalmi harc. Ez évekig is eltarthat, és olyan veszélyeket rejthet magában, melyek a gyermeket egy életre rossz irányba terelhetik. Ezért nagyon lényeges, hogy a szülők felvértezzék magukat türelemmel, állhatatossággal és humorérzékkel. Az első jelek a lányok esetében már 8-12, a fiúknál 9-14 éves korban jelentkezhetnek. De nem szabad elfelejteni, hogy a testileg fejlett gyermekek lelkileg még éretlenek. Ekkor elsősorban a fiúk élvezik az erős zajokat, a tűzzel való játékot, a kalandokat, esetleg a garázdálkodást. De az álmodozás mindkét nemre jellemző. A legtöbb fiú hősnek képzeli magát, a legtöbb lány ellenállhatatlan asszonynak. És itt jön képbe a virtuális szerepjáték. Jobbik esetben a fiatalok idővel különböző fantasy-klubokba vagy lovagrendekbe szerveződnek, és ki-kilépnek a virtuális világból. Azok viszont, akik inkább a számítógéppel osztják meg magányukat, és egészségtelenül sok időt töltenek az interneten, könnyen elveszíthetik realitásérzéküket. S mivel a szerepjátékok, de akár egy egyszerű csevegőcsatornára való kapcsolódással is bármilyen szerepet felvehetnek, egy idő után elveszíthetik valódi identitásukat. S káros mellékhatásként a világot is fenyegetőbbnek ítélik, mint amilyen az valójában. De hangsúlyozni kell, hogy az internet mindezek ellenére sem feltétlenül káros. A számítógép-használat például fejleszti az óvodáskorú gyerekek tanulási képességeit, s az IQ-juk is magasabb az átlagosnál. A kutatók fontos megállapítása viszont, hogy a videojátékok már nem járulnak hozzá a képességek alakulásához.” -cz-

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?