Anyatej jeligére: „Tíz hónapos kislányomat még mindig szoptatom. Sajnos egy-pár napra a nagyszülőkre kell őt bíznom, de az anyatejtől nem szeretném megfosztani, és a szoptatást is szeretném folytatni, miután visszatértem. Hallottam, hogy hűtéssel, lefagyasztással is lehet anyatejet tárolni. Érdekelne, hogyan kell ezt szakszerűen végezni, és hogy jó-e a mélyhűtött anyatej?”
Mélyhűthető
A lefejt anyatejet hűtés nélkül 6–8 óránál tovább (nyáron ez az idő még rövidebb) nem szabad tárolni. Ennél hosszabb idejű tárolás céljából már le kell hűteni. Hűtőszekrényben 4 Celsius-fok alatti hőmérsékleten 3 napig, a mélyhűtőben -18 Celsius-fok alatti hőmérsékleten 6 hónapig is tárolható. Hasznos lehet, ha a tejtárolásra szolgáló edényen feltüntetjük a leszívás időpontját. A mélyhűtött tej felolvasztás után használható. A felolvasztáshoz három módszer ajánlott. Hűtőszekrényben 4 Celsius-fokon – a felengedési idő kb. 24 óra. Szobahőmérsékleten – ez esetben a felolvadás után a tejet azonnal tegyük hűtőszekrénybe. A harmadik módszer az, hogy a tejesedényt folyó meleg víz alá tartjuk, esetleg meleg vizes, maximum 37 Celsius-fokú fürdőbe tesszük. Az anyatej felmelegítésére a meleg vizes fürdő a legalkalmasabb. A mikrohullámú sütő sem olvasztásra, sem melegítésre nem alkalmas! Ebben ugyanis a magas hőfok tönkreteszi az anyatej értékes alkotórészeit. Nem kell megijedni, ha a felolvasztás után a tej alkotórészei egy zsírtartalmú és egy vizes részre válnak el. Óvatos rázással ismét egyesíthetjük a két részt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2012. 08.19.
Brooklyn, 2006. december
2012. 08.19.
Fogyasztói hiszekegy
2012. 08.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.