<p>Utolsó előadásával búcsúzott közönségétől a 146 év után megszűnő Ringling Brothers amerikai cirkusz: múlt vasárnap este a New York-i Uniondale-ben nagyszabású tűzijátékkal zárták a fellépést.</p>
Megtartotta utolsó előadását a 146 éves Ringling Brothers cirkusz
Amerikai intézmény voltunk 146 éven át, és reméljük, hogy az emlékünket egész életükben magukkal viszik. Önökben éljen tovább a cirkusz! – mondta Jonathan Lee Iverson konferanszié. A búcsúgálán kollégáival együtt sírva búcsúzott kétéves kisfiával Eke Sándor bohóc is, aki húsz éve akrobataként kezdte karrierjét, majd kollégái javaslatára vált bohóccá, ő lett a bohócok „vezetője”. Eke Sándornak már a szülei is cirkuszban dolgoztak, kisgyerekként Svédországban élt velük, ő azonban az Egyesült Államokban kívánt szerencsét próbálni. A sajtónak nyilatkozva elmondta, néhány napon belül Magyarországra utazik, hogy meglátogassa családját, majd visszatér, hogy családjával Las Vegasban telepedjen le. Sándor felesége, aki szintén légtornász volt, már berendezte ottani házukat. Hallottak egy vegasi cirkuszról, amelyet mindenképpen felkeresnek. Az apa szeretné megtanítani Misi fiát zsonglőrködni, és más cirkuszi mutatványokra is, de tudja, fia sosem fog cirkuszban dolgozni. Eke abban bízik, hogy majd „cirkuszi csaposként” keresheti kenyerét, ami azt jelenti, hogy üvegekkel szeretne zsonglőrködni. Szomorúan állapítja meg, hogy megváltozott a világ. „Ez az én igazi életem – mondja még a cirkuszban az előadás után. – Az igazi életem abból áll, hogy vonatozom, és minden héten más városba megyek. Őrület, hogy mennyire szeretem a cirkuszt. Megvan a saját állatkerted is. Elefántot etethetsz, tigriskölykökkel játszatsz. Saját bohócaid vannak. Mindenki szeret. A cirkusz egy nagyon nagy család” – fogalmazott Eke Sándor. A cirkusz tagja volt Hrisafis Gábor, a mosolygós, mindössze 140 centiméter magas, 41 éves magyar férfi, aki emberek millióinak arcára csalt mosolyt. Húszévesen már egy vízi cirkusszal járta a világot. Egyik fellépése után kereste fel őt az amerikai cirkusz igazgatója, aki leszerződtette a Rigling Brothershez, így került a világ legnagyobb utazócirkuszához. Gábor bejárta velük Amerikát. A 300 fős társulat az állatokkal és a felszereléssel együtt egy 1,5 kilométer hosszú vonattal utazott, amelyet három mozdony húzott. A Ringling Bros. az elmúlt 50 évben tucatnyi amerikai városban 250 millió látogató előtt lépett fel. Egykor német bevándorlók gyermekei alapították, majd a társulat közreműködésre lépett a Barnum & Bailey cirkusszal. Előadásaik elsősorban elefántszámaik révén váltak ismertté, ezeket azonban az állatvédők tiltakozása miatt az elmúlt évben megszüntették. A Feld Entertainment, a Ringling, valamint a Barnum & Bailey cirkusz anyavállalata januárban jelentette be, hogy a növekvő költségek és az elefántmutatványok megszűnése óta csökkenő nézőszám miatt a „világ legnagyobb show-ja” befejezi működését. A bejelentést az állatvédők örömmel üdvözölték. Évtizedes tiltakozás után véget ért a „vadállatok legszomorúbb show-ja” – reagált a cirkusz bezárására a PETA nemzetközi szervezet, átfogalmazva a Ringling mottóját, mely szerint az övék a „világ legnagyobb show-ja”. A Ringlig Bros. birtokában volt a nyugati világ legnagyobb elefántcsordája.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.