<p>Az afrikai földrész legidősebb pingvinmaradványaira bukkantak a Dél-Afrikai Köztársaságban: a fosszíliák korát 10-12 millió évre becsülik. A Daniel Thomas vezette kutatócsoport Fokváros mellett, egy acélmű közelében vizsgált különböző kőzetmintákat, amikor felfedezték a madarak maradványait, köztük hát- és mellcsontokat, láb- és szárnyrészeket. A fosszíliák mérete alapján arra következtetnek, hogy az ősi pingvinek 30-90 centiméter magasak lehettek.</p>
Megtalálták a legrégebbi pingvinmaradványokat
A Zoological Journal of the Linnean Society című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a leletek segíthetnek fényt deríteni arra, hogy a valaha ott élt négy faj közül miért csak egyetlen - a feketelábú vagy pápaszemes pigvin (Spheniscus demersus) - maradt fenn Afrika déli partvidékén.
A hangja után szamárpingvinnek is becézett fajhoz tartozó egyedek 60 centiméteresre nőnek, és 2,5-3 kilogrammot nyomnak. Populációjuk rohamosan csökken, az utóbbi években 80 százalékkal zsugorodott. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a veszélyeztetett fajok közé sorolta.
A tanulmányt kivonatosan ismertető LiveScience hírportál utal arra, hogy már korábban is találtak pingvinkövületeket Afrikában, azok korát ötmillió évesre teszik. A tudósok szerint abban az időszakban a tengerszint még 90 méterrel magasabb volt a jelenleginél, és a kontinens déli, alacsonyan fekvő része apró, vízzel körülvett szigetekből állt. A parányi földterületek ideális fészkelő- és keltetőhelyet biztosítottak a térségben élő pingvinfajok számára, ám amikor a tenger szintje apadni kezdett, és a parti részekből is szárazföld lett, a madarak természetes élőhelye összeszűkült, ami végül kipusztulásukhoz vezethetett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.