London. Két nagy folyóirat, a Science és a National Geographic is foglalkozik a globális felmelegedéssel, amely Európának pusztító szárazságot és hőhullámokat ígér a század végére. A szélsőséges viharok viszont már most is egyre gyakoribbak világszerte.
Megszűnnek a hideg telek
Közép-Európa azon országainak, amelyeket eddig viszonylag ritkán értek hőhullámok, 2080-tól arra kell számítaniuk, hogy pusztító hatása lesz az emberekre. Ugyanis ezek az országok ma még nem elég jól alkalmazkodtak a hosszabb hőségperiódusokhoz – figyelmeztetett Garald Meehl és Claudia Tebaldi, a Boulderben (Colorado állam) működő Légkörkutatási Központ két munkatársa.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség jelentése egybevág az amerikai jóslatokkal: Európában 2080-ra szinte teljesen megszűnnek a hideg telek, az Alpok glecscserei már 2050 tájékán eltűnnek. Európában a világ más részeihez képest gyorsabban változik az éghajlat. Rendszeressé válik majd a katasztrofális szárazság és a pusztító vihar.
A jelentés szerint elsőként Afrikában romlik a helyzet, az amerikai közép-nyugaton, illetve Európa mediterrán vidékein. A légkör alsó régióiban 420 ezer éve nem volt ilyen magas a szén-dioxid aránya, a mostani érték 34 százalékkal haladja meg az iparosodás XIX. századi kezdete előttit. A tengerek vízszintjének emelkedése súlyosan fenyegeti Hollandiát, ahol a lakosság több mint fele már most is a tengerszint alatt él.
A kutatók modellt dolgoztak ki jövőbeni hőségperiódusokra. Eszerint ma Párizsban a kibírhatatlan hőség átlagosan 8-13 napig tart, az évszázad vége felé 11-17 napig fog. A nagy hőhullámok előrejelzéséhez Meehl és Tebaldi olyan tényezőket vett számításba, mint a naptevékenység változása és az üvegházhatás. Abból indultak ki, hogy az éghajlatot károsító gázkibocsátás a közeljövőben nem fog lényegesen csökkenni.
A szakemberek szerint a felmelegedés együttjár a szélsőséges időjárással, viharokkal, amelyek már ma is bőven előfordulnak. Az elmúlt napokban például hét halálos áldozatot követelt a tájfun Tajvan északi részén és Japán déli csücskén, ahová kedden érkezett el, földcsuszamlásokat, közlekedési fennakadásokat okozva.
Japán déli részén keddre hétezer otthon maradt áram nélkül. A főváros közintézményeit bezárták. A belföldi légi forgalmat felfüggesztették. A fővárosban homokzsákokból gátakat építenek, így próbálnak védekezni a várható áradások ellen. Egy múlt havi tajvani tájfun 29 ember halálát okozta. (m, ngo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.