Megöregszik Kelet-Európa, mire meggazdagodhatna?

A népesség elöregedése a gazdasági fejlődést fenyegetheti hamarosan a posztkommunista államokban, melyek közül egyesek egészen katasztrofális demográfiai mutatókat produkálnak.

A népesség elöregedése a gazdasági fejlődést fenyegetheti hamarosan a posztkommunista államokban, melyek közül egyesek egészen katasztrofális demográfiai mutatókat produkálnak. „Őszbe fakult a vörös” – ezzel a meglehetősen pikírt címmel közölt összeállítást tizennyolc posztkommunista ország (a kelet-közép-európai régió, illetve az egykori Szovjetunió európai tagállamai) demográfiai kilátásairól a The Economist brit gazdasági-politikai hetilap. A 2025-ig terjedő előrejelzés szerint csak Albániának és Azerbajdzsánnak növekszik a népessége, előbbinek 14, utóbbinak 18 százalékkal. Minden más esetben azonban – a jelenlegi tendenciák érvényesülése esetén – fokozódó elöregedéssel és népességcsökkenéssel kell számolni. Az egészen katasztrofális képet mutató Ukrajna lakossága például a jelenlegi 47,8 millió főről 36 millió körülire csökken majd, ami 25 százalékos esést jelent. Nagyon rosszul áll még Bulgária (-18%), Grúzia (-17%) és Fehéroroszország (-14%) is. Magyarország a maga 8 százalékosra becsült népességcsökkenésével a középmezőnyben foglal helyet Romániával (-10%), Észtországgal (-9%) és Moldáviával (-7%) együtt. Jobb mutatókkal rendelkezik ugyanakkor Horvátország és Csehország 6-6; Szlovénia és Lengyelország egyaránt 4, míg Szlovákia 2 százalékos fogyást „produkált” a jelzett időszakra.

A pozitív példa: Észtország

A posztkommunista államok rácáfolnak arra a világtendenciára, hogy a szegény társadalmak népessége növekszik, míg ha gazdagodni kezdenek, az elöregedéssel is jár – írja a The Economist, hozzátéve, hogy „a helyzet azért nem teljesen reménytelen”. Észtországban például – ha egyelőre kis mértékben is – de sikerült növelni 2003 óta a születések számát, ami két dolognak köszönhető: egyrészt nagyvonalú ellátást biztosítanak a kismamák számára, másrészt támogatják a mesterséges megtermékenyítést. ĺgy a 2003-as értékhez képest egy évvel később nyolcszázzal több gyermek született, 2005-ben pedig már ezerkétszázzal jöttek többen a világra. Nem biztos ugyanakkor, hogy a „gyorsabban gazdagodjunk, mint öregszünk” taktikája bejön – figyelmeztet a cikk. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank előrejelzése szerint ugyanis a térségben a GDP-bővülés üteme egyre lassul: amíg 2004-ben 6,7 százalék volt az érték, tavaly már csak 5,6, míg a 2007–2012 közötti időszakra 4,5 százalékos átlagos növekedés várható. „A térség növekedését a külföldi működőtőke-beáramlás okozta, ez csökkenni fog a jövőben, mint ahogy az említett országok olcsó munkaerőn alapuló versenyelőnye is egyre kevésbé lesz jelentős” – mondta a lapnak Erik Berglof, a bank egyik vezető közgazdásza.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?