<p>Gondosan betartott étrenden élő, rendszeresen mozgó cukorbetegek testsúlya és vércukorértéke csökkent, laboratóriumi leleteik kedvezően alakultak, fizikai teljesítőképességük is mérhetően jobb lett - közölték amerikai kutatók az Archives of Internal Medicine című folyóiratban.</p>
Megfelelő életvitellel a cukorbetegek állapota, teherbírása sokat javítható
A diabétesz a koszorúér-betegség egyik kockázati tényezője. A betegek vércukorértéke gyógyszerekkel hatásosan csökkenthető, de megfelelő diéta nélkül ennek eredménye megbízhatóan nem tartható: sokan elhíznak, fizikai teljesítményük romlik és ezek a változások további rizikófaktorként növelik a szív- és érrendszeri betegségek veszélyét.
Rena R. Wing és munkatársai a teljes címéből képzett betűszóval Look AHEAD elnevezésű vizsgálat első adatait az Elhízástudomány 2009 kongresszuson ismertették, de a teljes eredmény most jelent meg. A kutatók 5145 felnőtt cukorbeteg sorsát követték négy éven keresztül.
Véletlenszerű kiválasztás alapján a csoport fele szokásos módon járt ellenőrző vizsgálatra, és olyan tanácsadást, kezelést kapott, amilyet világszerte a szakrendeléseken javasolnak. A másik csoport tagjainak életmódját egyéni oktatással egészségügyileg optimálissá alakították. Olyan étrendet állítottak össze, mely átlag 1200-1800 kilókalóriát tartalmazott, zsírtartalma pedig 30 százaléknál kevesebb volt.
A vizsgálati csoportba tartozók sűrűn találkoztak kezelőorvosukkal, rendszeresen megbeszélték diétájukat és hetenként legalább 175 perc testmozgást végeztek.Valamennyi résztvevő 45-75 éves volt, cukorbetegségük átlagosan hét esztendeje derült ki és enyhe túlsúllyal indultak neki a vizsgálatnak.
A súlytöbblet csökkenése az első év végén az életvitel-változtatással kezelt csoportban csaknem kilenc százalék volt, a kontrollcsoportban szinte alig változott. A fizikai teherbírásban is kifejezett különbséget észleltek: már az első év végén az intenzíven diétázó és mozgó csoport tagjainak fittsége négyszerte többet javult.
A laboratóriumi vizsgálatokban is hasonló eltérést figyeltek meg. Az életvitel megváltoztatásának hatása a vércukor-, a vérzsírszintekre vonatkozólag is érvényesült. Csak a "rossz" LDL-koleszterin értéke volt jobb a kontroll csoport tagjaiban, de azért, mert közöttük többen szedtek koleszterincsökkentő gyógyszereket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.