Megfejtették a penicilint előállító gomba DNS-ét

<p>Holland kutatók befejezték a penicillint előállító Penicillium chrysogenum nevű gomba teljes genetikai anyagának meghatározását. A DNS-szekvencia közzétételét a hollandiai székhelyű, DSM elnevezésű, élettudományokkal és anyagtudományokkal foglalkozó biotechnológiai vállalat jelentette be.</p>

Az áttörést jelentő tudományos eredmény a Nature Biotechnology októberi számában jelenik meg - olvasható a DSM honlapján. A biotechnológiai cég által kezdeményezett nagyszabású programban hét nemzetközi kutatócsoport vett részt. A penicillin a 20. század legfontosabb gyógyszere. A kutatók remélik, hogy az antibiotikus hatású anyagot termelő gomba genetikai állományának feltérképezése közelebb visz a közben kifejlődött antibiotikum-rezisztencia legyőzéséhez, újfajta szerek előállításához.

Az új tudományos eredmény éppen 80 évvel azután született, hogy Sir Alexander Fleming felfedezte a penicillint. A Penicillium chrysogenum gombát ma is használja a gyógyszeripar olyan antibiotikumok előállítása során, mint az amoxicillin, ampicillin, cefalexin és a cefadroxil. A gomba által termelt anyag baktériumölő hatását 1928-ban fedezte fel Fleming, miután a gombaspórák véletlenül beszennyezték egy petricsésze tartalmát.

Évente világszerte egymilliárd ember kap penicillint ma is, ám egyre nagyobb gondot okoznak az időközben kialakult rezisztens baktériumok.

Roel Bovenberg, a négy évig tartó projekt egyik kutatója elmondta, hogy a DNS-meghatározás során több meglepetés is felbukkant, melyeket a későbbiekben tovább vizsgálnak. A kutatás betekintést nyújtott abba, mit kódolnak a gének, ötleteket ad gyógyszergyártási technológiákra, új vegyületek azonosítását és tesztelését teszi lehetővé.

A gomba DNS-e 32,2 millió bázispárból áll, összesen 13 653 gén alkotja a genetikai állományt. A gének közül mintegy 6000 funkciója jósolható meg - állítja a biotechnológiai cég közleménye. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?