<div>Megérkezett Prágába az amerikai szuperlézerrendszer, amely a cseh főváros melletti Dolní Březanyban, az ELI (Extreme Light Infrastructure) Beamlines nemzetközi tudományos központban fog működni. </div>
Megérkezett Csehországba az amerikai szuperlézer
Prága |
Az összeszerelés és üzembe helyezés több mint egy évig fog tartani. Az L3 munkanevű szuperlézerrendszer a legnagyobb lesz a világon, elsősorban az alapkutatást és részben az űrkutatást fogja szolgálni – közölte Bedřich Rus cseh fizikus, a projekt egyik megálmodója és tervezője a szállítmány átvételekor. A tudományos központ berendezéseivel a világon elsőként lesz lehetőség extrém fizikai jelenségek kutatására, szimulálni tudják a csillagok és bolygók belsejében végbemenő folyamatokat, de élő sejtek belső szerkezetét is vizsgálhatják. A szuperlézerrendszert az amerikai Livermore-laboratóriumokban gyártották, a munkába cseh szakemberek is bekapcsolódtak. A rendszer értéke mintegy 51,4 millió amerikai dollár. A Dolní Březany-i ELI Beamlines tudományos központ építése 2012 októberében kezdődött. Petr Nečas akkori miniszterelnök az alapkőletételkor hangsúlyozta, hogy ez lesz Csehország legnagyobb és legjelentősebb tudományos létesítménye. A várakozások szerint a világ legnagyobb teljesítményű lézere a jövőben új felfedezéseket tehet lehetővé elsősorban az egészségügyben, az optikában, az asztrofizikában, valamint új anyagokat tesztelhet. Az ELI szuperlézerközpont építését döntően az Európai Unió finanszírozza. A tervezett költségek megközelítik 7 milliárd cseh koronát. A nemzetközi kutatóközpont további elemei Magyarországon és Romániában fognak működni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.