Második Gyurcsány-kormány – régi arcokkal

Gyurcsány Ferenc tegnap délelőtt bemutatta az új magyar kormány tagjait. A névsorban nincsenek nagy meglepetések, a sajtó gyakorlatilag mindegyikük nevét megszellőztette az elmúlt hetekben.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnökAz új kormánnyal együtt véglegessé vált, hogy a kormányzati struktúra is megváltozik: a korábbi tizenhét miniszteri tárca helyett a második Gyurcsány-kormány tizenkét miniszterrel vág neki a következő négy évnek.

Dr. Molnár Lajos (egészségügyi miniszter)

Az SZDSZ már a kampányban is legfontosabb céljának tartotta az egészségügyi reform elindítását, és a koalíciós tárgyalások során is a végsőkig ragaszkodott ahhoz, hogy jelöltje kapja meg a tárcát. Dr. Molnár Lajos jelenleg még a MÁV-kórház főigazgatója, a liberálisok vezető egészségpolitikusa. A nyírbátori születésű, egykori fül-orr-gégész a nagypolitikában újonc. A tárgyalások során az igazi kérdés mindvégig az volt, hogy a szabad demokraták megkaphatják-e az egészségügyi tárcát. A szocialisták azonban továbbra is ragaszkodnak a saját egészségügyi programjukhoz, így a szektor reformja 2008 előtt biztosan nem kezdődik meg.

Gráf József (földművelési és vidékfejlesztési miniszter)

Gyurcsány Ferenc még szinte meg sem nyerte a választásokat, de már tudni lehetett: Gráf József marad. Másfél évvel ezelőtt, az agrártámogatások kifizetésének késlekedése miatti káosz (és a gazdatüntetések) után került Németh Imre helyére, és nagy tekintélyt vívott ki magának a rendteremtéssel. Gyurcsány bizalmi emberének számít, de a közös uniós agrárpolitika 2007-től történő bevezetése miatt nem dőlhet hátra a bársonyszékben.

Dr. Kóka János (gazdasági és közlekedési miniszter)

Az elemzők Kóka Jánost tekintik az SZDSZ „gyurcsányának”. Dinamikus, fiatal, jó gazdasági szakember: ezt olvashatjuk a róla szóló jellemzésekben. Bár közös MSZP–SZDSZ-jelöltként sem sikerült legyőznie Budán a fideszes Pokorni Zoltánt, de ez nem lehetett akadálya annak, hogy továbbra is a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium élén maradhasson. Ő nevezte egy nyilatkozatában Pannon Pumának Magyarországot.

Szekeres Imre (honvédelmi miniszter)

Szekeres Imre az MSZP alapítója, és egyik legbefolyásosabb vezetője. A Horn-kormány idején a párt frakcióvezetője és alelnöke volt, de kormányzati szerepet még sosem kapott. Sokak szerint kormányzati szerepvállalásával Gyurcsány Ferenc két legyet üthet egy csapásra. Kinevezése Juhász Ferenc eddigi honvédelmi miniszternek nyithat teret a pártban: a miniszterelnök bizalmasa így akár a pártelnökségre is esélyes lehet. Szekeresnek viszont a miniszterség mellett kevesebb ideje maradhat a párton belüli viszonyok befolyásolására.

Dr. Petrétei József (igazságügyi és rendészeti miniszter)

Dr. Petrétei József a Pécsi Tudományegyetem Alkotmányjogi Tanszékének vezetője, aki megtartotta pozícióját a második Gyurcsány-kormányban is. Ehhez az is kellett, hogy az SZDSZ nem tartott igényt a tárcára – a szabad demokraták „belső ellenzékéhez” tartozó Fodor Gábor miniszteri kinevezését a szűk pártelnökség nem támogatta.

Dr. Persányi Miklós (környezetvédelmi és vízügyi miniszter)

A hírszerző forrásai szerint ugyancsak az SZDSZ-es belharcoknak köszönheti újbóli miniszterségét Dr. Persányi Miklós is, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója. A kormányfő azt várja tőle, hogy Magyarország a következő években az európai bioenergetikai ipar élvonalába kerüljön.

Dr. Göncz Kinga (külügyminiszter)

Legkésőbb a külügyminiszteri poszt várományosának neve derült ki. A szabad demokraták ebből a tárcából sem kértek, így a korábbi Ifjúsági, Szociális és Családügyi Minisztérium vezetője, Göncz Kinga képviselheti az országot. Nemzetközi tekintélyét arra alapozhatja, hogy édesapja, Göncz Árpád tíz éven keresztül Magyarország köztársasági elnöke volt.

Dr. Hiller István (oktatási és kulturális miniszter)

Gyurcsány Ferenc az Orbán Viktorral folytatott televíziós vita során gyakorlatilag már a választások előtt leváltotta sokat bírált miniszterét, Magyar Bálintot, amikor arról beszélt, hogy a szocialisták határozottan a kezükbe szeretnék venni az oktatás problémáinak megoldását. ĺgy jöhetett Hiller István, aki az első szociáldemokrata oktatási miniszter a rendszerváltás óta, bár 2002-től kezdve egy éven keresztül volt már az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára Magyar mellett. Hiller jelenleg az MSZP elnöke, öt nyelven beszél.

Dr. Lamperth Mónika (önkormányzati és területfejlesztési miniszter)

Lamperth Mónika újbóli minisztersége legalább olyan váratlan volt, mint az, hogy Gyurcsány Ferenc két évvel ezelőtti kormányfői kinevezése után sem váltotta le posztjáról. A következő négy évben nem sokat pihenhet: a kormány egyik legfontosabb feladatának tekinti, hogy megszünteti a megyerendszert, létrehozva a régiókat.

Dr. Veres János (pénzügyminiszter)

Dr. Veres János korábban Gyurcsány Ferenc kabinetfőnöke volt, majd 2005 őszén az immár az Államreform-bizottságot vezető Draskovics Tibortól vette át a pénzügyi tárcát. Az államháztartási hiány lefaragásában és az új adórendszer létrehozásában kulcsszerepet játszhat, ám az elődje által vezetett testület nélkül nem hozhat érdemi döntéseket. Az új kormányzati struktúra nem titkoltan a lobbiérdekek kiküszöbölését is szolgája: Veres ebben miniszterként is nagy szerepet játszhat.

Kiss Péter (szociális és munkaügyi miniszter)

Kiss Péter a szocialisták egyik legrégebbi motorosa, elnöke volt az MSZP ifjúsági szervezetének, a Baloldali Ifjúsági Társulásnak. A Horn- és a Medgyessy-kormányban is betöltötte a munkaügyi miniszteri posztot, és Medgyessy távozása után akár miniszterelnök is lehetett volna, azonban meg kellett elégednie a Miniszterelnöki Hivatal vezetői posztjával. Most visszatérhet a jóval kevesebb befolyással járó korábbi tárcájához.

Dr. Szilvásy György (a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter)

Akárcsak a Gyurcsány-kormány legtöbb minisztere, ő is a Kommunista Ifjúsági Szövetségben kezdi meg az aktív politizálást. Ennek ellenére már az MDF-kormányban is a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozik. A kilencvenes évek végétől aztán szinte mindenütt Gyurcsány Ferenc mellett áll. Közös céget alapítanak, 2002-től pedig az Ifjúsági és Sportminisztériumban, majd a Miniszterelnöki Hivatalban dolgoznak együtt: a kormányfő legfőbb bizalmasának számít majd az új kormányban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?