Csaknem napra pontosan 15 éves a hazai mobilkommunikáció. 1991. szeptember 19-én, az akkori EuroTel elindította Csehszlovákiában az NMT-hálózaton működő mobilkommunikációt.
Már 15 éve mobilozunk
Drágák és nagyok voltak
Ezek a készülékek nemcsak drágák voltak, de nagyok is, a tégla jelző illett rájuk a leginkább. A kezdetekben nemcsak a készülék volt drága, hanem a percdíjak is az egekbe szöktek. Akkor csak az EuroTel volt a piacon, és csak a gazdagok engedhették meg magunkak szolgáltatásait. Ezért az operátor nagyon sokáig az üzletemberek szolgáltatója volt.
Néhány évig várni kellett, amíg terjedni kezdtek a mobiltelefonok. Ebben az egyik legnagyobb lépést az tette, hogy a Globtel megjelent a piacon, és elindította az egykoronás akciót. Ekkor aki tehette, megvásárolta az akkor még méretes telefonokat, és hűségszerződésben kötelezte magát, hogy legalább két évig használni fogja az operátor hálózatát. Ehhez az akcióhoz csatlakozott az EuroTel is, és ekkor kezdődött el a tömeges vásárlási láz, egyre nagyobb lett Szlovákiában is a mobiltelítettség.
Sokáig nem volt sms
A kezdetekben csak hanghívás volt – csak erre volt képes az NMT-hálózat. A GSM-hálózatok megjelenése után azonban megjelentek a 160 karaktert tartalmazó sms-ek, majd pedig a képpel és hanggal is színesített multimédiás üzenetek. A közelmúltban pedig elindult a videotelefonálást is lehetővé tevő 3G hálózat, azaz az UMTS. Most már nem is annyira a szolgáltatásokon van a hangsúly, hanem a sebességen.
Ezt támasztja alá a hálózatok sebessége is, hiszen a mobilszolgáltatók nem csak hangot és sms-t kínálnak, hanem internetet is. A kezdetekben ez a vicces sebességű WAP volt, majd megjelent a valamivel gyorsabb GPRS, majd ennek felturbózott változata, az EDGE. A napokban ez az egyik legelterjedtebb technológia, igaz, helyét hamarosan felválthatja a 3G még gyorsabb változata, a HSDPA. S ha már az adatforgalomnál és a mobilinternetnél tartunk, mindenképpen meg kell említeni, hogy a T-Mobile jóvoltából Szlovákiában világpremiernek lehettünk részesei 2004-ben, amikor is beindult az Flash-OFDM hálózat, melynek sebessége akár az 50-100 Mbps-os sebességet is elérhet.
Harc az ügyfelekért...
Az elmúlt 15 évben, de főként 1997-től óriási harc volt az ügyfelekért, mely a mai napig tart. Egyre olcsóbbak a hanghívások, a szolgáltatók gyakran több ezer percet kínálnak teljesen ingyenesen – hálózaton belül. Egyelőre hangszolgáltatások terén jobban áll az Orange, csaknem félmillióval több ügyfele van, mint a konkurens T-Mobile-nak.
Az internet szempontjából nincsenek adatok, egyelőre csak találgatni lehet, mely szolgáltató számlál több ügyfelet. Az Orange legújabb akciója, hogy a HSDPA internethez hordozható számítógépet is kínál. Igaz, a T-Mobile előfizetői is egyre nagyobb területen vehetik igénybe a Rýchly interenetet, melynek sebessége 5,3 Mbps.
Az igazi ügyfélcsata azonban csak most kezdődik, hamarosan megjelenik ugyanis a piacon a spanyol Telefónica O2 márkanévvel, új feladat elé állítva a két jelenlegi szolgáltatót – meg kell tartania az ügyfeleket. Az új szolgáltató pedig még nehezebb feladat elé néz: egy 84 százalékos penetrációval rendelkező országban kell a lehető legnagyobb szeletet kihasítani a már majdnem elosztott mobiltortából. Az igazi harc tehát csak most kezdődik.
... még csak most kezdődik
Az O2 piacra lépésével még nagyobb lesz a harc az ügyfelekért, még alacsonyabb percdíjak, és minőségibb telefonok várnak a szlovákiai ügyfelekre. Egyelőre nem tudni, mikor lép piacra a spanyol O2, annyi azonban biztos, hogy fellépése ünnep lesz a hazai kliensek számára, hiszen minden szolgáltató kedvezőbb ajánlatokkal próbálja meg maradásra bírni, vagy éppen átcsábítani az ügyfeleket.
Nem kizárt, hogy a nagy versenyben csökken a hűségszerződés ideje. Eddig mindkét szolgáltatónál ez az idő 24 hónap, bizonyos szolgáltatások előfizetése esetén 18 hónapra csökkenhet. Módosulhat a támogatott készülékek versenye is, szimbolikus összegért megjelenhetnek az olyan középkategóriás készülékek a piacon, mint Nokia 6233, 6280.
A tarifatáblázatban is változások várhatóak, szinte biztosan olcsóbbak lesznek a percdíjak, és megjelenhetnek az előfizetett sms-ek is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.