London. A világ első klónozott bárányát, Dollyt 1997-ben megalkotó edinburgh-i PPL Therapeutics tudósai a karácsony napján született öt malac egyetlen génjét „iktatták ki” annak érdekében, hogy az emberi szervezet ne lökje ki az állatok szerveit, ha emberi szerv pótlására használják azokat. A malacok megszületése utat nyit a sertésszervek emberekbe való beültetése előtt négy éven belül.
Malacok szervátültetésre
Egy kád génkezelt kismalacReuters A szakemberek szerint a sertések azért használhatók emberi transzplantációhoz, mert az ember és a sertés sejtjei között sok a hasonlóság, ezt már a szívbillentyű-beültetések is bizonyították – írta tegnap a The Times.
A szervátültetésre várakozók száma messze meghaladja a számba vehető életképes szervekét, ezért a szakemberek az állati szervek sokak – köztük a tudományos világ számos képviselője – által ellentmondásosnak talált felhasználásáról gondolkodnak. A módszer ellenzői attól tartanak, hogy az állati szervek beültetése állati betegségek sorát terjesztheti el az emberek körében. A PPL Therapeutics igazgatója közölte, hogy az öt malac az intézet egyik amerikai leányvállalatánál látta meg a napvilágot. A tudósok a hagyományos sertés azon génjének működését szüntették meg az öt kismalac fogantatása előtt, amely a sejtekben egy olyan vegyi anyagot termel, amelyet az emberi immunrendszer idegen testként ismer fel, és elutasít, ha az állat szervét emberbe ültetnék be.
A PPL abban bízik, hogy további kísérletek során olyan génmódosított sertéseket is világra hozhatnak, amelyekben további géneket változtatnak meg, és megelőzzék, hogy az emberi szervezet hosszú távon elutasítsa a beültetendő állati szerveket. A PPL kutatási tervei között szerepel az inzulintermelő sejtek átültetése sertésből cukorbetegek hasnyálmirigyébe, aminek nyomán a beteg szervezete képes lenne inzulin termelésére – írta a brit napilap.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.