A betegségekből csak az orvos által felírt gyógyszerek gyógyítanak meg, de vannak olyan élelmiszerek, amelyek rendszeres fogyasztása jelentősen segít megelőzni azokat, illetve enyhíthetik a nehézségeket. Ezek közé tartoznak a hüvelyesek.
Májproblémákkal és magas koleszterinszinttel küszködik? Mutatjuk, mi segíthet…
Borsó az idegeknek és az izmoknak
A borsó magas fehérjetartalmú, és legértékesebb tulajdonsága a magnézium, valamint a nukleinsavak egyedülálló kombinációja.
„A csírázó borsóban sok C-vitamin koncentrálódik, és ahogy a borsó általános összetétele változik az érés során, úgy változik a C-vitamin szintje is. Továbbá, a zöldborsó sok cinket és B-vitamint is tartalmaz ” – magyarázta Marta Habánová agrárbiológus, a nyitrai Szlovák Mezőgazdasági Egyetem Táplálkozástudományi és Genomikai Intézetének munkatársa.
Ennek köszönhetően jótékony és nyugtató hatással van az idegekre, emellett erősíti a hajat és a kötőszöveteket, anabolikus hatású, serkenti az izomnövekedést a sport- és fitneszedzések során, erősíti a szívet, serkenti a vérkeringést, és javítja a hangulatot.
„A magas rosttartalomnak méregtelenítő hatása van, csökkenti a koleszterinszintet, és enyhíti a székrekedést. Maximális szintje a friss, fiatal zöldborsóban található, amely héjazás után azonnal fogyasztható, de főzve is kiváló, és le is fagyasztható” - tette hozzá Habánová.
Bab – segíti az emésztést
A bab magas fehérje-, vas- és nukleinsav-, valamint kalcium-, kálium-, C-vitamin- és B-vitamin-tartalmú, továbbá mangán- és molibdéntartalmú nyomelemeket tartalmaz. Az emésztést serkentő, kiürítő, vitalizáló és dehidratáló hatásán kívül számos más jótékony hatással is büszkélkedhet.
„Egyéb hatásai közé tartozik a szív és a vérkeringés erősítése, továbbá segít megelőzni a rákbetegségeket, illetve leküzdeni a máj- és a húgyúti prblémákat. A belőle származó rostok jótékony hatással vannak a vér koleszterinszintjére, a glükóz anyagcseréjére, elősegítik a hasznos vastagbél-mikroflóra növekedését, és ellensúlyozzák a székrekedést” – sorolta a szakértő.
A lencse és a vércukorszint
A lencse az egyik legkönnyebben emészthető hüvelyes, magas a minőségi fehérje- és komplex szénhidráttartalma.
„A hüvelyesek közül a lencse a legjobb vasforrás, emellett kalciumban, káliumban és B-vitaminokban is gazdag. A nyomelemek közül érdekes a cink- és szeléntartalma. A lencse laktató, de nem energiasűrű, segít szabályozni a vércukorszintet, megszünteti a fáradtságot, és növeli a teljesítményt” – mondta az agrobiológus.
Szója a rák ellen
A hüvelyesek közül a szója a legtáplálóbb. A szójában található izoflavonoidok bizonyítottan védő hatásúak a prosztata-, emlő-, méhnyak-, petefészek-, agy-, tüdő-, vastagbél- és egyéb rákos megbetegedésekkel szemben, valamint fitoösztrogén hatásúak a klimaxos nőknél – mondta a szakértő.
„Az epidemiológiai tanulmányok antioxidáns hatásra utalnak, a D-vitamin, a kalcium és a magnézium mobilizálásával a csontok elvékonyodásának megelőzésében, az érelmeszesedés és az ischaemiás szívbetegség folyamatának lassításában nagyon fontos, beleértve annak következményeit, mint a szívinfarktus vagy a hirtelen szélütés” – zárja Habánová professzor.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.