Tokió. Az öngyilkosságok száma nyolcadik éve haladja meg a 127,6 millió lakosú Japánban az évi 30 ezret, s elemzők szerint a távol-keleti szigetország tartósan magas öngyilkossági rátája részben a jövedelmek közötti szakadék mélyülésének tudható be. A tendencia az 1998-as gazdasági visszaeséssel kezdődött.
Magas öngyilkossági ráta Japánban
Mint Jamada Maszahiro, a tokiói Gakuei Egyetem professzora elmondta: az öngyilkosságok számának növekedése olyan középkorú vagy annál idősebb férfiak körében a legnagyobb, akiket elbocsátottak munkahelyükről, vagy vállalkozásuk csődbe jutott.
A kormány adatai szerint 2004-ben százezer lakosra 25,3 öngyilkosság jutott. Ezek kétharmad részét férfiak hajtották végre, az okok között pedig a kormány szerint az első helyen egészségi, a másodikon pedig gazdasági problémák álltak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) statisztikája azt mutatja, hogy 2000-ben a százezer lakosra vetített öngyilkossági ráta 24,1 volt, ami a nyolc vezető ipari hatalom (G8) országai körében Oroszország (39,4) után a második legmagasabb. (Franciaországban ez a szám 18,4, az Egyesült Államokban 10,4 volt.)
Jamada professzor úgy véli: az áll az öngyilkossági ráta megnövekedésének hátterében, hogy szétfoszlott a hagyományos szociális védőháló – így például megszűnt az élethosszig tartó foglalkoztatás –, ez a jövedelemkülönbségek jelentős fokozódásához és ahhoz vezetett, hogy súlyosbodott a középosztályból való kiesés veszélye.
2005 decemberében a tokiói kormány csomagtervvel állt elő e tendencia tíz év alatti visszaszorítására, de a professzor szerint az általa említett okokat nem lehet tanácsadással és azzal semlegesíteni, hogy a vasúti peronokon mind több – a vonat elé ugrást megakadályozandó – kerítést építenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.