Libamáj vagy műkalács

Évekkel ezelőtt történt, ha jól emlékszem, március vége felé járt az idő, de az is lehet, hogy már a szeszélyes április pergette bolondosan a naptár lapjait. Igaz, hogy ilyentájt még nincs ereje a napnak, egy pár órára mégis felpezsdíti az egész falu életét. Udvar, kiskert tele lesz élettel.

Évekkel ezelőtt történt, ha jól emlékszem, március vége felé járt az idő, de az is lehet, hogy már a szeszélyes április pergette bolondosan a naptár lapjait. Igaz, hogy ilyentájt még nincs ereje a napnak, egy pár órára mégis felpezsdíti az egész falu életét. Udvar, kiskert tele lesz élettel. Tavaszi lemosó permetezés, meg lehet javítani a fóliasátor keretét, a szőlőt is lassan nyesni kell, nehogy később megsirassa a gazdát. Előkerül a gereblye, lapát, seprő, és máris rendezett a porta.

Nekem is valami dolgom akadt a falu másik végén, s azzal végezve éppen hazafelé igyekeztem. Jó falusi szokás, hogy az ember ráköszön a másikra még ha nem is szemtől szembe találkozik vele.

– Adjon Isten, Jóska bácsi! – köszöntem be a szomszéd udvarba.

– Neked is, fiam! – jött a válasz, és már indult is elém, ki a kapu felé

Láttam rajta, hogy mondani akar még valamit, ezért odamentem, és mindketten leültünk a lugas alá a kispadra. Kezet adott, majd ujjait tördelve elkezdte mondókáját:

– Kukoricát morzsolnék, de a görcs annyira húzza az ujjaimat, hogy nem tudok fogni. Két-három cső, aztán abba kell hagyni, mert egyszerűen kiesik a kezemből. A múltkor még egy zsákkal meg se kottyant, most meg, nézd csak, ide – és mutatta remegő kezét. – Pedig még egy szakajtónyit jó volna lemorzsolni. Kell az apróléknak, meg majd őszre a libáknak. Tudod, a mája végett. Mást már úgyse nagyon tudok csinálni így közel a kilencvenhez.

– Nem baj, Jóska bácsi – mondtam –, majdcsak kiáll az a görcs a kezéből, aztán megint megy minden úgy, mint azelőtt.

Azóta sok tavasz múlt el, Jóska bácsi sem morzsol már több kukoricát. És a Jóska bácsikkal együtt lassan kihal a munka becsülete is az emberekből.

Add, Uram, de máris! Szinte hallom az újkori fohászt. Kereskedők, bankárok, biztosítók, csibészek egész hada naponta lopja ki az emberek zsebéből a filléreket. A becsületes munka valahol az emberi értékrend legalsó polcán, leárazva várja, hogy valaki betegye a kosarába. A plázák, hipermarketek és a többi kimondhatatlan nevű bevásárlóközpont úgy bújik ki pillanatok alatt a földből, mint eső után a giliszta. Én meg arra gondolok, miközben az ott vásárolt lekváros kalácsban keresem a lekvárt (ami a gyümölccsel igencsak távoli rokonságban áll), hogy mit fognak ezek árulni a műkalácson kívül, ha kihal az utolsó Jóska bácsi is.

Hát, hogy hizlalt libamájat nem, az biztos.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?