Világszerte és Szlovákiában is szép hagyomány, hogy a karácsonyi ünnep egyik fénypontja szeretteink megajándékozása. Ez a szimbolikus szeretetkifejező gesztus a vásárlásban nyilvánul meg – állítja Síklaki István pszichológus, a Magyar Tudományos Akadémia Pszichológiai Intézetének munkatársa.
Legyen meglepetés az ajándék
– Nem szabad persze az üzletjárást lebecsülni, hiszen nagy feladat olyan ajándékot választani, amely igazán örömet szerez majd a szentestén. Van, aki saját kézzel készített ajándékot ad a legszívesebben, van, aki inkább megveszi azt, de mindenkinél az a lényeg, hogy az ajándék a meglepetés erejével hasson, tudtuk meg a pszichológustól.
Az ajándék ugyanakkor presztízsfunkciót is betölt. A családok erejükhöz mérten – sőt gyakran azon túl is – törekszenek arra, hogy sok és drága ajándékkal bizonyítsák, lám ők ezt is megengedhetik maguknak. A szakember szerint ez egyrészt növeli az ajándékozó önbecsülését, másrészt a külvilágnak is szól.
A karácsonyi bevásárlás egyik lélektani jellegzetessége, hogy az egyébként is esedékes, nagyobb értékű beszerzéseket, például háztartási gépek cseréjét, december végére időzítjük. A drága ajándék – így érezzük – az ünnep rangját emeli. Hasonlóan érdekes pszichológiai jelenség, hogy a vásárlás aktusa a gazdagság, illetve a vásárlásban megnyilvánuló szabadság érzését kelti az emberben. Az év nagy részében az emberek többsége alaposan végiggondolja, milyen kiadásokat engedhet meg magának, ugyanakkor karácsonyra a családok egy kicsit elengedik magukat. Ez akár bevásárlási, költési pszichózishoz is vezethet, amihez megfelelő környezetet és kellő csábítást jelentenek az impozáns választékkal felszerelt bevásárlóközpontok – mondta el Síklaki István pszichológus.
Rengeteg fejtörést és idegeskedést okoz az ajándékozás kérdése a karácsony előtti hetekben. Kinek, mit és mennyiért vegyek? - ez a kérdés foglalkoztatja legtöbbünket az ünnepek előtti rohanásban. Nem véletlen, hogy az ajándékozás lassan külön tudománnyá növi ki magát, erre utal, hogy Németországban külön specialistája van az ajándékozásnak.
A meggondolatlanság halálos bűnnek számít az ajándékozásnál – nyilatkozta a Friedrich Rost, a Berlini Szabadegyetem docense. A tudós az ajándékozás elméletéből írta doktori disszertációját, és vallja, hogy a kínos ajándékok nagyon bántóak lehetnek. Például biztosan nem szerez pluszpontokat az, aki állandóan fogyókúrázó barátnőjének drága bonbonnal próbál kedveskedni. Az olyan hírhedt „SOS” férfi-ajándékok, mint a nyakkendő és a zokni sem az ajándékozó fantáziáját dicsérik.
Ahogy közeledik a karácsony, egyre gyakrabban csörög a telefon Rost irodájában, sokan fordulnak a szakemberhez végső kétségbeesésükben. A tudós a karácsonyt az állami diplomáciához hasonlítja: egy gondosan kiválasztott ajándék, amely csalhatatlan ízlésre utal, meghatározza a „tárgyalások”, azaz a szenteste hangulatát.
Az ajándékozás első számú alapszabálya, hogy szeretettel gondoljunk arra, akinek vásárolunk, próbáljunk visszaemlékezni kívánságaira, vagy próbáljuk óvatosan kifaggatni. Rost szerint az így kiválasztott ajándéknak örül, aki kapja, és öröme hízeleg az ajándékozónak. Az ajándékozás első számú célja, hogy kötöttségeket teremtsen. Egy vacsorára való meghívás vagy egy színházjegy például azt szimbolizálja, hogy jó lenne ismét találkozni. Egy jól kiválasztott ajándék a személyes nagyrabecsülést tükrözi, amit nem lehet megvásárolni. (HF, i-t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.