<p>Mint minden melegvérű élőlény, nyáron háziállataink is szenvednek a hőségtől. Sőt, nem csak szenvednek tőle, a hőség kifejezetten veszélyezteti is őket: ha nem vagyunk résen, könnyen hőgutát kaphatnak!</p>
Kutyameleg - az állatorvos válaszol
Van egy 10 éves golden retviver kutyánk, amelyik nagyon szenved a nyári melegtől. Hogyan védhetnénk őt a kánikula idején?
Mint minden melegvérű élőlény, nyáron háziállataink is szenvednek a hőségtől. Sőt, nem csak szenvednek tőle, a hőség kifejezetten veszélyezteti is őket: ha nem vagyunk résen, könnyen hőgutát kaphatnak! Elég csak egyszer elfelejteni utánatölteni az itatótálkát, öt perccel tovább maradni a boltban, miközben kutyánk a bezárt ablakú autóban várakozik, elpilledni a strandon, ahova a négylábú kíséretében érkeztünk, máris megvan a baj. A nagy hőségben a kutya, de még a sokkal nagyobb hőtűrő képességű macska is először csak erőteljesen liheg, majd erejét vesztve elfekszik, apatikus lesz, szélsőséges esetben elájul. Ezek az állatok a belső testhőmérsékletüket csak lihegés okozta gyorsabb ventilációval és a talppárnák közt lévő verejtékmirigyeikkel képesek csökkenteni. Ha kedvencünk a hőguta felsorolt tüneteit mutatja, a hűvösebb környezet biztosítása mellett „tűzoltásként“ hideg vizes borogatással próbálkozzunk. Bármilyen erős a késztetés az állat azonnali megitatására, először csak vizes ronggyal törölgessük a szájat és környékét. Ugyanis az eszméletét vesztett, vagy az eszméletvesztés határán lévő jószág nagyon könnyen félrenyelheti a vizet. A hőség elleni harcban kézenfekvő megoldásként kínálkozik még az állat szőrének kurtítása is - a hosszú szőrű fajták örömest megválnak bozontjuktól. Megelőzésként az állatot soha ne hagyjuk magára a gépjárműben, még árnyékban és lehúzott ablaknál sem! Ha elkerülhetetlen a szállítás, akkor erre kora reggel vagy késő este kerüljön sor. Nagy melegben ne futtassuk, tréningeztessük kutyánkat! Idős és szívbeteg állatra pedig különösen vigyázzunk. A déli fekvésű lakásokban húzzuk el a sötétítőt és kapcsoljuk be a ventilátort. A kutyaházat fedjük le kartonnal. A beton aljzatú, napsütötte kutyaház betonját naponta többször locsoljuk meg.
Egy másik nagy nyári veszélyforrás állatainkra nézve a toklász, amely képes mindenbe belefúródni. Amibe pedig befúródik, abban képes befelé haladni, viszont ellenkező irányban már nem. Leggyakrabban a hosszú, lógó fülű kutyák fülébe, ritkábban az álló fülűek külső hallójáratába kerülnek toklászok. Ám kerülhet toklász a finomabb bőrű szervekbe is (pl. a lábujjak közé, a hónaljtájékba, a here és a péra köré stb.). Szerencsétlenebb esetekben az orrlukakba is befúródhat. A hőségben más veszélyek is leselkednek: például a fokozott élősködőinvázió (kullancs, légy, bögöly, bolha). (Dr. Nagy Kornél)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.