Marek Maďarič reklámszövegíróból, dramaturgból, szabadúszó forgatókönyvíróból, a Smer sajtóosztályának vezetőjéből lett kultuszminiszter és egyben a legjólfésültebb tag Robert Fico kormányában. Olvasatunkban teljes kudarc miniszteri szerepvállalása, tárcavezetői gyakorlata a legvészterhesebb mečiari időket idézi.
Kulturálatlanság jellemzi a kultusztárcát
Miniszteri ténykedését természetesen ő is személycserékkel kezdte, kuriózum, hogy a legtöbb közeli munkatársát a közszolgálati rádióból toborozta, jelenleg négy volt rádiós dolgozik felelős beosztásban a tárcánál. Kinevezését követően röviddel a miniszter felfüggesztette a hazai nemzetiségi periodikus sajtótermékek megjelentetésére szánt éves támogatás teljes összegű kifizetését. Mivel a támogatások felfüggesztésével egy időben elrendelt vizsgálat jogszerűtlenséget nem állapított meg, Maďarič végül a pénzek felszabadítása mellett döntött.
Sokat elárult a kormányváltással kezdődött új trendekről, hogy a megüresedett kisebbségi kulturális főosztályvezetői posztra kiírt pályázat nem követelte meg az indulóktól, hogy beszéljenek valamelyik hazai kisebbség nyelvén, például magyarul. „Ha a nemzetiségi hovatartozástól tettük volna függővé a jelentkezéseket, diszkrimináltuk volna a többségi társadalom tagjait“ - fogalmazott a hivatalos minisztériumi állásfoglalás.
Noha Robert Fico kormányra lépésekor ígéretet tett a status quóra a kisebbségi jogokkal kapcsolatban, a költségvetésben mégis a felére, 160-ról 80 millió koronára csökkent a kisebbségi kultúrák támogatására szánt összeg. Azóta ugyan 15 millióval megemelték, de a 2006-os szintet messze nem éri el. Mára kiderült, a kormány a status quót a kormányváltáskor fennálló helyzetnek megfelelő állapot helyett valamiféle, az elmúlt négy-öt év adatai alapján kiszámolt átlaggal azonosítja.
Decemberben a kulturális minisztérium a Szlovák Tudományos Akadémia által közösen előterjesztett, az államnyelv védelméről szóló jelentésében gyakorlatilag megidézte az egykori nyelvrendőrség szellemét. A dokumentum szerint főként az ország déli, nemzetiségileg vegyesen lakott területein sértik meg a legsűrűbben a nyelvtörvényt. A folyamatos jogsértésnek leginkább az említett régiókban kisebbségben élő szlovákok az elszenvedői. A jelentés szerzői azt javasolják, hogy a gyakori törvénysértések miatt mérlegeljék olyan intézkedések bevezetését, melyek hatékonyabbá teszik a nyelvtörvény védelmét.
Januárban a civil szféra elégedetlenségét fejezte ki a kulturális támogatásokra benyújtandó kérelmeket elbíráló szakmai testületek összetételével kapcsolatban.
A miniszter leállította a kulturálisutalvány-rendszert, mely a különféle kulturális intézmények és rendezvények finanszírozására szolgált. Helyette felkínálta, hogy a tárca fenntartásába tartozó mintegy harminc múzeumban és galériában minden hónap első péntekjén ingyenes nyílt napot tarthatnak a tanulók és a pedagógusok szervezett csoportjai számára.
A tárca májusban a lap- és könyvkiadóknak megítélt pályázati támogatások kifizetésének késleltetésével vonta magára a figyelmet. Hosszas huzavona után mára a helyzet megoldódott.
Legfrissebben azzal szerzett magának rossz pontot a minisztérium, hogy írásban figyelmeztette az Új Szót a magyar helységnévhasználat miatt. Lapunk nem érthet egyet azzal a magatartással sem, amellyel Maďarič az Ifjú Szivek Magyar Táncegyüttesben kialakult helyzettel szemben viseltet. (-cze-)
OSZTÁLYZAT 5
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.