A Balti-tenger déli partján fekvő Kelet-Poroszországot tíz év múlva a mostaninál ötször több ember lakja, ha megvalósul Georg Boosnak, a terület újdonsült kormányzójának a már november 3-án közzé tett és azóta élénk vitát kiváltó terve.
Korszerűsített Barbarossa-terv
Jelenleg mindössze egymillió körül mozog a Kalinyingrádi Terület néven is ismert enklávéban lakók száma. A kormányzó a megoldást abban látja, hogy a sűrűn lakott és túlnépesített oroszországi területeken, illetve a nagyvárosokban élők települjenek át Kelet-Poroszországba. Az újtelepesek jelentős része (több mint félmillió fő) pedig a Baltikumban élő oroszokból és oroszajkúakból – Boos szavaival élve: az ottani honfitársainkból – verbuválódna össze. A régió vezetősége megígérte, a hatóságok szívesen állják az áttelepülők lakáshitelkamatának egy részét.
A balti államok őslakóinak első pillantásra örömmel kellene fogadnia az orosz enklávé kormányzójának ötletét. A szovjet megszállás ötven éve alatt az oroszosítás céljából Észtországba, Lettországba és Litvániába betelepített, mintegy kétmillió orosz és orosz-ajkú nagyobb része a mai napig komoly terhet jelent a helyieknek; gyakran ellenségesen viszonyulnak hozzájuk. Az ötödik hadoszlopnak minősülők még mindig nem képesek idomulni a Szovjetunió felbomlása után kialakult, új körülményekhez, épp emiatt aránytalanul nagy közöttük a drogosok, a bűnözők és a munkanélküliek száma. Sokan közülük nem beszélik az államnyelvet, nem is akarják megtanulni; párhuzamos társadalmukban élnének továbbra is.
Az általános örömujjongás tehát logikus lett volna, ám nem ez történt. A három országban jól tudják, a gyarmatosítók kivonulása Kelet-Poroszország irányába a baltikumiak megkönnyebbülését, felszabadulását vonná maga után, mégis erkölcstelen lenne az utóbbiak részéről, mivel a célterület ezáltal még erősebben maradna orosz megszállás alatt. A Szovjetunió korábban az 1945-ös Potsdami Egyezményt megszegve elfoglalta, majd eloroszosította az előtte Németországhoz tartozó Kelet-Poroszországot.
Az Észtországban élő neves amerikai politológus, Paul Goble sem veszi komolyan az áttelepítésről szóló tervet. Bár ő más okból. Goble orosz provokációnak tartja az ötletet: az Eesti Päevaleht című vezető tallinni napilapban megjelent cikkében óva inti az észt és lett hazafias erőket a túl korai és lelkes örvendezéstől, mivel az kedvező lehetőséget adna Oroszországnak a két ország sokadszori lejáratására, befeketítésére a világ közvéleménye előtt. A politológus szerint a Boos-terv már csak azért is megvalósíthatatlan, mert sem a Baltikumban, sem Oroszországban nem akadna elég jelentkező az áttelepülésre. Itt is, ott is tisztában vannak Kelet-Poroszország legfőbb gondjaival: a nagy szennyezettséggel, a gazdasági elmaradottsággal, a munkanélküliek, a drogosok, valamint az AIDS- és HIV-fertőzöttek aránytalanul nagy számával.
Más megfigyelők egy másik, sokkal komolyabb veszélyt látnak a Boos-terv esetleges megvalósulásában. Úgy vélik: ha a Balti-tenger déli partján létrejönne a népsűrűség szempontjából egy, a mai Finnországgal azonos nagyságú, önálló állam – amely kizárólag európai uniós tagállamok közé ékelődne –, előbb-utóbb felvennék az unióba. Ezzel automatikusan megkapná az EU hivatalos nyelvének státuszát az orosz is, továbbá lényegesen nőne Oroszország EU-ra gyakorolt befolyása. Az orosz kormány így már „két frontról” – kívülről is, belülről is – tudná irányítani, a mostaninál még jobban befolyásolni az EU politikáját, vagyis elérni az orosz érdekek uniós érvényesülését.
E hosszú távú tervbe jól beleillik a Kelet-Poroszország mint orosz terület felfogásnak az orosz köztudatból való eltörlése. A legújabb orosz földrajz tankönyvekben ugyanis már nem szerepel orosz felségterületként sem Kelet-Poroszország, sem pedig a Japántól ugyancsak a II. világháború végén önkényesen elcsatolt, és azóta komoly határvita alapjául szolgáló négy Kuril-sziget.
A két terület ilyen módon történő eltörlésének a kísérlete felháborodást váltott ki az orosz társadalom nagybirodalmi(bb) gondolkodású részében. A távol-keleti Szahalin-sziget képviselő-testülete például Oroszország-ellenes lépésnek nevezte a térképmódosítást, és élesen bírálta a főbűnöst: az Orosz Szövetségi Oktatási Minisztériumot. A szahalini képviselők Mihail Fradkov orosz kormányfőnek, a művelődési tárcának, a szövetségi térképészeti hivatalnak, valamint a szövetségi oktatásügy felügyeletéért felelős hivatalnak küldték el tiltakozó levelüket a módosítás ellen. Vlagyimir Putyin orosz államfő és csapata arról híres, hogy terveit általában mindenáron keresztülviszi. Mostantól egyre többen kíváncsiak, mi lesz a Barbarossa-terv korszerűsített változatának sorsa.
A szerző tallinni munkatársunk
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.