Kizárólag csak karikázni lehet, és csupán a név előtti számot jelöljük meg!

Csak egy napig szavazunk?
A hatályos választójogi norma egy- és kétnapos voksolást egyaránt lehetővé tesz. Idén csak egy nap – holnap – szavazhatunk. Az urnákhoz reggel héttől este nyolcig járulhatunk.

Csak egy napig szavazunk?

A hatályos választójogi norma egy- és kétnapos voksolást egyaránt lehetővé tesz. Idén csak egy nap – holnap – szavazhatunk. Az urnákhoz reggel héttől este nyolcig járulhatunk. Az igényeknek megfelelően a helyi polgármester módosíthatja az időpontot, például már hatkor kinyithatják a szavazóhelyiségeket. Ha kétnapos lenne a választás, akkor az első nap délután kettőtől este tízig, másnap pedig reggel héttől délután kettőig lehetne voksolni. Most azonban már este nyolckor biztosan bezárják a szavazóhelyiségeket.Kinek van joga az urnához járulni?

Mindenkinek, aki Szlovákiában állandó lakhellyel rendelkezik, mindegy, hogy szlovákiai állampolgár, vagy más ország állampolgára. További feltétel, hogy a voksolás pillanatában már betöltötte 18. életévét. A börtönbüntetésüket töltők nem szavazhatnak, sőt a választójoguktól egészségügyi okokból megfosztott polgárok sem.

Hol szavazhatunk?

Mindenki az állandó lakhelye szerinti szavazókörben járulhat az urnához. Hogy pontosan melyik utcában, melyik épületben, hány órától meddig lehet voksolni, arról az önkormányzat mindenkit írásban értesített. Aki nem kapott ilyen értesítőt, a községi hivatalban érdeklődhet, szerepel-e a választópolgárok jegyzékében, illetve hogy miért nem kapott részletes tájékoztatást a voksolás helyéről és időpontjáról. A kijelölt épületekre egyébként láthatóan és olvashatóan kiírják: szavazóhelyiség. A bejáratnál azt is feltüntetik, melyik szavazókörről van szó. A helyiségben látható helyen kifüggesztenek egy minta szavazólapot, néhány hasznos tudnivalót arról, hogyan kell voksolni, illetve azt, hogy mely jelöltek mondták vissza jelölésüket.

Igazolni kell magunkat valamivel a szavazóhelyiségben?

Mindenki hozza magával személyazonossági igazolványát. Erre akkor is szükség van, ha szerepel a választópolgárok jegyzékében. Ha nem mutatja fel igazolványát, és a helyi választási bizottságból senki sem ismeri, nem engedik szavazni, hacsak nem akad két személy, akik igazolják személyazonosságát és kezeskednek az illetőért.

Mit csináljon, ha a szavazóhelyiségben kiderül, hogy nem szerepel a választópolgárok jegyzékében?

A helyiségben tartózkodó választási bizottság ellenőrzi a személyazonosságát és az állandó lakhelyét, és ha kiderül, hogy a lakhelye szerinti jó szavazóhelyiségbe ment, csak nem szerepel a polgárok jegyzékében, a bizottságnak kötelessége beírni önt a jegyzékbe. Ezután nyugodtan szavazhat.

Más városban is voksolhat?

Nem, kizárólag az állandó lakhelye szerinti választókörzetben adhatja le voksát; a helyhatósági választásokkor nem állítanak ki választási igazolványt. Külföldi állampolgárok is szavazhatnak, de csak ha az adott községben van az állandó lakhelyük.

Mire figyeljen, hogy a szavazat érvényes legyen?

Mielőtt elindul szavazni, otthon ellenőrizze, megvan-e a személyazonossági igazolványa és a szemüvege! A szavazóhelyiségben nézze meg a kifüggesztett mintát, olvassa el a szavazási útmutatót, és ha valami nem világos, kérdezze meg a választási bizottságot! Ha nem biztos a dolgában, kérdezze meg azt is, valaki visszalépett-e a jelöltek közül. Miután mindenről tájékozódott, a bizottságnak adja oda személyazonossági igazolványát.

Ezúttal nem lesz fölösleges cédula, mint az országos parlamenti választásokkor szokott lenni – akkor ugyanis pártokra voksolunk, s ahány párt, annyi cédula; most konkrét emberekkel szemben kell kinyilvánítani a bizalmat. Miután ellenőrzik az adatait, kap egy üres borítékot és 2 szavazólapot: az egyiken a polgármesterjelöltek, a másikon a képviselőjelöltek nevei szerepelnek. (Van olyan község, ahol senki sem pályázta meg a polgármesteri posztot, ott csak egy szavazólapot adnak.) Az előbbi listán csak egy nevet, a másikon viszont legtöbb annyit választhatunk ki, amennyi a lista feletti szövegben lesz. A helyhatósági választások sajátossága, hogy az egyes választókörzetekben csak azokra a jelöltekre lehet szavazni, akik az adott körzetből próbálnak bejutni a képviselő-testületbe, s egy-egy párt is legtöbb csak ennyi jelöltet állíthatott. Ezért érdemes figyelmesen elolvasni a nevek feletti magyarázatot, ha pedig nem értünk valamit, vagy nem világos, hány képviselő-jelölt nevét, illetve a név előtti sorszámot lehet bekarikázni, inkább kérdezzük meg a választási bizottságot! A fejlécen feltüntetett számnál kevesebbet is lehet, többet viszont nem szabad megjelölni.

A másik szavazólapon, melyen a polgármesterjelöltek nevei szerepelnek, csak egyetlen személyt lehet megjelölni. Ha két vagy több név előtt karikázza be a számot, a szavazat érvénytelen.

Miután kitöltötte a lapokat, mindkettőt helyezze a borítékba, majd dobja a helyiségben lévő urnába! Ha a lapokat nem teszi borítékba, és anélkül dobja az urnába, szavazata érvénytelen lesz.

Pozsonyban és Kassán négy papírt kell majd a borítékba tenni, hiszen itt az adott városrész polgármestere és képviselői mellett főpolgármestert és városi képviselő-testületet is választanak.

Csak karikázni lehet?

Kizárólag karikázni lehet, és csak a név előtti számot! Nem szabad aláhúzni, átfirkálni a kiválasztott nevet. Többször is ellenőrizze, jó nevet választott-e! A listát nem lehet kiegészíteni, azaz nem írhatunk oda neveket, mert ez a szavazócédula megrongálásának számít. Ha elrontotta, szóljon a választási bizottság tagjainak, kap új szavazólapot.

Muszáj a szavazófülkében voksolni?

Igen, mert a választójogi törvény értelmében a szavazásnak titkosnak kell lennie, azaz elkülönített helyiségben kell történnie. Ellenkező esetben a szavazat érvénytelennek minősül.

Egyedül kell szavazni? Lehet velünk valaki, amikor kitöltjük a szavazólapot?

A szavazóhelyiségbe mehet a családjával, ismerősével, de kizárólag egyedül szavazhat, azaz a szavazófülkében sem családtagjai, sem barátai, sem a választási bizottság tagjai nem lehetnek jelen. Egyetlen polgárt sem lehet „helyettesíteni”. Ellenben az ágyhoz kötött személy megkérheti a lakhelye szerinti körzeti választási bizottságot, hogy küldjön a lakására egy mozgóurnát. Ilyen esetben két bizottsági tag házhoz szállítja a szavazólapokat, a borítékot és az urnát, és a polgár otthon szavazhat, miközben a bizottsági tagok ügyelnek a voksolás titkosságára.

Mi van, ha nem tud írni?

Ha a választópolgár egészségügyi okokból (balesetet szenvedett, nem tudja használni az ujjait, vak stb.) nem képes egyedül kitölteni a szavazólapot, valaki elkísérheti őt a szavazófülkébe, és az utasításai szerint bekarikázhatja a kiválasztott jelöltek előtti számokat. Ha kell, az urnába is bedobhatja helyette a borítékba helyezett lapot. A segítő személy semmiképpen sem lehet a választási bizottság tagja.

Kampánycsend

Közvetlenül a voksolás előtt, csütörtök reggel 7 órától 48 órás kampánycsend van érvényben, azaz nem szabad semmilyen módon valamelyik konkrét személy javára kampányolni, a támogatására ösztönözni. Ez tilos a voksolás alatt is. A választójogi norma azonban nem szabályozza pontosan, mi a teendő akkor, ha a voksolás napján busszal szállítják a polgárokat a szavazóhelyiségekbe, vagy apró ajándéktárgyakkal ösztönzik őket voksolásra. A kételyekkel a választási bizottsághoz lehet fordulni, később pedig az alkotmánybíróságon lehet panaszt emelni. A választási bizottság a szavazás alatt nem tájékoztathat az időszerű részeredményről. Egész héten már népszerűségi mutatókat sem volt szabad közzétenni. Ahol kevesen járulnak az urnákhoz, ott már éjfél körül lehetnek adatok, a hivatalos eredményhirdetést pedig vasárnap délig tervezik. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?