Jól szerkesztett és könnyen olvasható könyv került nemrég a boltokba. A szerző neve uralja a címlapot. A magyar fordítás címe megkérdezi: Korszakváltás az amerikai külpolitikában? Henry Kissinger azonban más címet adott az eredetinek: Szüksége van-e Amerikának külpolitikára? – tette fel a kérdést.
Kissinger gyors és korlátozott háborút ajánl
Kissinger természetesen azt vallja, hogy országának igenis szüksége van diplomáciára, tanulnia kell az elmúlt századok eseményeiből, s fel kell készülnie a XXI. századi kihívásokra. A könyvben ezt néha szinte szájbarágó módon fejti ki. Az volt az érzésem, hogy a szerző előtt egy nagyon nagy hatalmú, de e témában igencsak kezdő olvasó képe lebegett. Őneki (tessék kitalálni, kire is gondolok!) írta ezt a tankönyvet, felkészítendő a történelmi döntésekre.
Két elemet szeretnék kiemelni a kötetből. Az egyik az úgynevezett államok feletti joghatóságról, a Nemzetközi Büntetőbíróságról (ICC) szól. Mint emlékezetes, idén végre létrejött ez a testület, amelynek az lesz a feladata, hogy ítélkezzék államok, és személyek (politikusok, katonák) felett, amennyiben azok az emberiesség elleni cselekményeket hajtanak végre. Két ad hoc bíróság szolgáltatott mintát: a ruandai népirtás kivizsgálására összehívott, és az, amelyet a volt Jugoszlávia területén elkövetett ügyek kivizsgálására szerveztek meg. Ez utóbbit amerikai kezdeményezésre állították fel. Kissinger sajátos érvek sorozatával szól az ICC ellen. Felvázolja az amerikai rémálmot a baloldali világkormányról, amely az amerikai politika és katonai erő globális cselekvését korlátozná, sőt fenyegetné. Példának hozza fel, hogy a jugoszláviai bombázások miatt is vádat akartak emeltetni az amerikai hadvezetés ellen, és a hágai főügyész csak azért nem foglalkozott a kezdeményezéssel, mert nem tudták megnevezni a felelősöket.
A könyvhöz a kiadó külön füzetben csatolta Kissinger utószavát, amelyben az aktuális diplomáciai kérdéseket taglalta. Most, amikor szinte a levegőben lóg az Irak elleni háború, érthetően fontos az atlanti szövetség és Irak címet viselő fejezet.
Kissinger elkerülhetetlennek és gyakorlatilag szükségesnek tartja a háborút, és arra ösztönzi feltehetően nagy hatalmú olvasóit, hogy azt szövetségi keretekben vívják meg. Elemzi a Bush-kormányzat céljaival szembeni európai fenntartásokat. Azt írja: „Az Egyesült Államoknak meg kellene fogadnia a koalíciós társak bizonyos figyelmeztetéseit az általa elérendő politikai célokat illetően. A szövetségesek vezetőinek pedig, ha meg szeretnének őrizni egy fontos hagyományos viszonyt, fel kellene lépniük az ellen a karikírozás ellen, amely Amerikát egy mániákusan harcéhes és basáskodó kolosszusnak ábrázolja.” A volt külügyminiszter gyakorlatilag kizárja azt a lehetőséget, hogy az ENSZ fegyverzetellenőreinek újraküldése rendezhetné a helyzetet. Gyors és viszonylag korlátozott háborút javasol. Azt indítványozza, hogy ez alkalommal már a katonai műveletek megkezdésével egy időben tisztázzák, milyen állapotokat hoznának létre Irakban. Azt sakkozta ki, hogy a kurdok és a síiták korlátozott autonómiáját biztosító, ám egységes iraki államot kell megőrizni a Szaddám utáni időszakban is.
Kissinger az 1990-es öbölháború koalíciós tapasztalataira emlékezteti a mostani tervezőket. „A kérdés akkor nem az volt, hogy Amerika egy új nemzetközi rendet akar-e kialakítani, hanem az, hogy egy koalíció minden egyes tagja rendelkezzen-e vétójoggal a biztonságról vallott alapvető elképzelésekről. Nem szabad elfelejteni, hogy ahol egy ország unilateralizmust lát, ott egy másik szerint mindössze vezetésről van szó. Az egyhangúság elvére alapított konszenzus bénasághoz vezet; a vezető szerep olyan meghatározása, amely minden kérdésben magában foglalja az unilateralizmust, olyan imperializmust eredményez, amely hosszú távon kimeríti a birodalmat. Az amerikaiak és a szövetséges politikának ezek között a szélsőségek között kell navigálnia.”
Hogy aztán mennyire fogadják meg a tapasztalt külpolitikai elemző és diplomáciatörténész ajánlásait, azt nehéz lenne megjósolni. Majd a következő kiadásban nyilván összefoglalja azt is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.