Kiskarácsony, nagykarácsony – kisült-e már?

December a várakozás hónapja, teli örömmel, romantikával. Ahová csak nézünk, mindenünnen a közelgő karácsony ünnepi hangulata szól hozzánk. Nagyon meg kell gondolnunk, mikor mi legyen, hogy bírjuk irammal, idővel és pénzzel is úgy megélni ezt a hónapot, hogy közben egy szemernyit se veszítsen hangulatából.

Előre meg lehet venni a pulykát, a legfinomabb részei persze a mélyhűtőben várják meg az ünnepeket, ám a csontos részeket és az aprólékot már előtte felhasználhatjuk levesnek, rizottónak. A hallal is ugyanez a helyzet. A szép darabokat meghagyjuk szentestére, ám a feje, a farka és a dirib-darabok már régen a fazékban főhetnek, így sikert arathatunk a halászlével már az ünnepek előtt is. De mindenképpen legyünk résen, mert legtöbbször fölöslegesen olyan sokat tervezünk az ünnepnapokra annak ellenére, hogy évek óta tudjuk, olyankor esszük a legkevesebbet, hisz ott a sok sütemény, meg vendégségbe is megyünk..., hogy a végén ott szárad ránk a sok jó, drága étel, jobb esetben a kutya eszi meg, de legtöbbször a kukában végzi. (Miközben emberek ezrei éheznek csak a mi közvetlen környezetünkben!) Legyünk hát mindig józanok, és megfontolva vásároljunk a jövőben is. Nem kell zsugorinak lenni, de az ételt kidobni semmiképpen nem szabad!

Péntek

Általában nem főzünk, hiszen vásárolni megyünk, ám ha nem tudunk ellenállni valamilyen kísértésnek, nem kell az én ajánlásaimhoz ragaszkodni, de még a receptjeimet sem kell kipróbálni, hallgassanak csak a belső hangra, mely azt súgja, főzz valami jót még akkor is, ha nem tervezted! Például nagyon gyorsan elkészíthető az angolok kedvence, a

Gombakrémleves: Sós vízben puhára főzünk 1/2 kg kockákra vágott burgonyát, majd amikor egy kicsit lehűlt, lemixeljük. Vajon megpárolunk egy apróra vágott hagymát, 15 dkg gombát, őrölt borsot, s amikor puha, öntünk rá 1 dl vizet és 2 dl tejszínt, majd ezt is lemixeljük. Végül összeöntjük a krumplipéppel, reszelt szerecsendióval ízesítjük, egyet rottyantunk rajta, és azonnal tálaljuk. Friss kiflivel, kenyérrel tökéletesen jóllakat.

Szombat

Főtt tyúkhús zsemletormással: A tyúkot kettévágjuk, és a zöldséggel, pár szem egész borssal kuktában, sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük, és a leves 2/3-át cérnametélttel holnap fogjuk elfogyasztani. Ma viszont az 1/3 levesből egy nagyon régi finom ételt tanulunk meg elkészíteni. Bő olajba 2-3 kanál sima lisztet szórunk, és ritka, aranysárga rántást keverünk belőle. Ebbe a rántásba jön 2-3 gerezd szétzúzott fokhagyma, és ezt öntjük föl a maradék tyúklevessel. Elkeverjük, de rögtön 4-5 kockákra vágott kiflit is dobunk bele, majd állandó keverés mellett péppé főzzük. Amint egyet forrt – ahogy a nagyanyám szokta mondani: rottyant –, levesszük a tűzről. Borssal, sóval ízesítjük, és 1-2 kanál reszelt tormát teszünk bele (lehet ecetes torma is). Ezt fogyasztjuk a puha főtt tyúkhús mellé. Ha a Lónyai grófnak ízlett, akkor talán Önök között is akad majd, aki dicséri.

Vasárnap

Tyúkhúsleves: Mégpedig a tegnap főzött, mely mára még ízletesebb lett. Ma csak a cérnametéltet főzzük ki bele, vagy aki jobban szereti, daragaluskát.

Sörös sült csirke: Nem kell megijedni, mire elkészül egy szem alkohol sem lesz benne, tehát gyerekeknek is nyugodt szívvel adhatjuk. A csirkét hagyhatjuk egészben, vagy félbe vágjuk. Megsózzuk, fokhagymázzuk, tehetünk rá egy kiskanálnyi paprikás grillfűszert is, picit meglocsoljuk olajjal, és 2-3 dl sört öntünk alá. Előmelegített sütőben lassan sütjük, közben locsolgatjuk a sörrel. Jó ropogós, aranysárga lesz. Főtt krumplit ajánlok mellé, és friss salátát (például reszelt káposzta és répa, pici só, olívaolaj, és kész is).

Hétfő

B-bomba leves: 1 1/2-2 l forrásban levő vízbe beledobunk egy leveskockát, és tovább forraljuk. Közben egy teflonserpenyőben (zsiradék nélkül) megpirítunk 10 dkg zabpelyhet, ezt is a levesünkhöz adjuk, és tovább főzzük. A serpenyőben most kevés olajon megfonnyasztunk egy apróra vágott hagymát és két összezúzott fokhagymát, és erre az alapra rámorzsázunk egy kocka élesztőt. Jól elkeverjük, és ha már elolvadt, ráöntünk 2 dl tejet, majd ezt is a levesünkhöz adjuk. Pár percig összefőzzük, sóval, majoránnával ízesítjük. Nemcsak finom, hanem még rengeteg B-vitaminnal is ellátja szervezetünket.

Pizza: Egy nagy tepsire való adagot ajánlok a kedves olvasók figyelmébe, annak is két változatát.

1.: 3 kanál langyos tejben elkeverünk 2 dkg élesztőt, 1 kanál cukrot és egy kanál réteslisztet. Ebből lesz kis idő múlva a kovász. Ha fölfutott, összedolgozzuk 1/2 kg rétesliszttel, 1 kanál sóval, 2 kanál olajjal, 2 1/2 dl langyos vízzel egészen addig, míg szép ruganyos tésztát nem kapunk. Ha megkelt, elnyújtjuk a kikent tepsin, megkenjük pizzaalappal és tetszés szerint megrakjuk a tetejét. Ez a pizza frissen, melegen nagyon finom, de ne hagyjunk belőle, mert megkeményedik.

2.: 1/2 kg sima lisztből, 2 kávéskanál sütőporral, 1 kiskanál sóval, 4 evőkanál olajjal, 3 dl tejjel, 2 tojással egy mélyebb tálban sima tésztát gyúrunk. Kikent tepsiben szétnyújtjuk, elegyengetjük az ujjaink segítségével, megkenjük pizzaalappal és tetszés szerint megrakjuk a tetejét.

Pizzaalap: Olajon megpárolunk 1-2 hagymát, felöntjük 1 doboz paradicsompürével, kis cukrot, sót, fokhagymát, oregánót, őrölt borsot adunk hozzá, és sűrű péppé főzzük. Ezt kenjük a pizza tetejére, s erre aztán kedvünk és étvágyunk szerint rakhatunk bármit, sonkát, sajtot, gombát, szalonnát, kolbászt, paradicsomot, paprikát, szardíniát, sőt tojást is üthetünk rá.

Kedd

Balkáni sült hús káposztával: 10 káposztalevelet hirtelen megfőzünk. Ha kihűltek, rárakjuk a tölteléket: 1/2 kg vegyes vagdalt húst jól elkeverünk 20 dkg főtt rizzsel, 2 nyers tojással, sóval, borssal, paprikával ízesítjük. Ezt becsomagoljuk a levelekbe és cérnával átkötjük, mintha postán akarnánk föladni. Közben 20 dkg húsos szalonnát kiolvasztunk, a zsiradékon megpárolunk egy hagymát, erre rárakunk 60 dkg leöblített savanyú káposztát, ráöntünk egy doboz paradicsompürét, felöntjük 1-2 dl húslével (kockából is lehet) vagy vízzel, és fedő alatt pároljuk 20 percig. Végül egy kizsírozott tepsibe terítjük a káposzta felét, rárakjuk a töltött káposztákat, és befedjük a káposzta másik felével. Még önthetünk rá egy kis vizet, ha jónak látjuk, pár szelet húsos szalonnát teszünk a tetejére, és előmelegített sütőben 40-50 percig sütjük. Az első 20-30 percet alufólia alatt, majd mikor levesszük, meglocsoljuk a tetejét tejföllel és még 20 percig sütjük. Főtt krumplival vagy friss kenyérrel kínáljuk.

Szerda

Spenótleves: Pici olajon 2-3 kanál sima lisztből világos rántást készítünk, hozzáadunk két gerezd zúzott fokhagymát, és felöntjük 2 l vízzel. Ebbe dobunk egy leveskockát, egy csomag fagyasztott spenótot, pici sóval, borssal ízesítjük és 5-10 percig főzzük. Befejezésül adunk hozzá 2 dl tejszínt, melyben előzőleg elkevertünk 1 tojássárgáját. Pirított zsemlyekockákat adunk hozzá, vagy pici reszelt sajttal szórjuk meg a tetejét, de apróra vágott főtt tojással is kitűnő. Ráadásul egészséges és laktató.

Rizsfelfújt almával: 1 l forró tejbe beleszórunk 20-25 dkg megmosott rizst, megsózzuk, és állandó keverés mellett 3-4 percig főzzük. Aztán takaréklángra kapcsoljuk, és még vagy 20 percig hagyjuk a rizst megduzzadni. Mikor kihűlt a rizskásánk, óvatosan belekeverünk 4-5 kanál cukrot, pici fahéjat, 4-5 dkg vajat, 3 tojássárgáját és legvégül a 3 fehérje keményre felvert habját. A formát, melyben sütni fogjuk, jól kivajazzuk és megszórjuk zsemlemorzsával, majd rétegezve rakjuk bele a rizskását és az almaszeleteket. Tetejére dobunk pár darabka vajat, és előmelegített sütőben közepes lángon 45 percig sütjük.

Kolbászos lecsó: Ha az apuka este, munkából jövet felháborodik, hogy mi a fenéket akarnak vele megetetni, hiszen ez amolyan babakoszt, akkor pillanatok alatt készítsenek neki egy jó kis kolbászos lecsót (ezért jó, ha mindig van tartalékban a spájzunkban egy üveg lecsó, egy szál kolbász, egy kis szalonna), s hogy teljes legyen az elégedettség, két tojást is üssenek rá neki. S ha utána még egy üveg hűtött sört is elé tesznek az asztalra, szinte biztos, hogy még az este leviszi a szemetet.

Csütörtök

Pulykaaprólék-leves: A karácsonyra vásárolt pulyka aprólékjából májgaluskával levest főzünk.

Ropogós húskrokettek: Az aprólékról leszedett főtt húst ledaráljuk. Személyenként 10 dkg héjában főtt, melegen áttört krumplit számítunk az 5-6 dkg húshoz. Adunk hozzá egy tojást, 4-5 dkg lisztet, sózzuk, borsozzuk, jól öszszegyúrjuk, és lisztezett deszkán kb. 5 cm-es rudacskákat gyártunk belőle. Forró olajban hirtelen kisütjük, rizzsel és gombamártással tálaljuk.

Gombamártás: A gombát megmossuk, apróra vágjuk vagy reszeljük. Vajon és egy reszelt hagymán megpároljuk, megszórjuk 1-2 kanál liszttel, felengedjük egy kis húslevessel, bőven megszórjuk zöldpetrezselyemmel, és addig főzzük, amíg a kellő sűrűséget el nem éri. Tálalás előtt tejfölt keverünk bele.

Péntek

Vásárlás előtt főzzünk ki egy zacskó csőtésztát, spagettit. Miután leszűrtük, a forró tésztát keverjük el egy kis olívaolajjal, és szórjuk meg a tetejét reszelt sajttal (a penészes Niva nagyon jó rá), esetleg csepegtessük meg egy kis ketchuppal.

Vásárolni megyünk

A következő hétre bekészítünk 1 tyúkot, 1 csirkét, 1/2 kg vagdalt húst, 1/2 kg húsos szalonnát, 1 szál füstölt kolbászt, 30 dkg prágai sonkát, 1 zacskó pulykaaprólékot, 1/2 kg tepertőt, 1/2 kg kemény sajtot, 1 Niva sajtot, 2-3 l tejet, 25 dkg vajat, 3 doboz tejfölt, 2 doboz tejszínt, 15 db tojást, 25 dkg sovány túrót, 2-3 kg krumplit, 1/2 kg vegyes leveszöldséget, 30 dkg gombát, 1 fejes káposztát, 1 kg savanyú káposztát, 1-2 kg almát, 1 csomag mélyhűtött spenótot, 3-4 leveskockát, 1/2 kg rizst, 1 tasak zselatint, 1 üveg lecsót, 2 kocka élesztőt, 1-2 üveg sört, fokhagymát, hagymát, kenyeret, kiflit szükség szerint.

Kedves Olvasóim...

háziasszonyok, kismamák, anyukák, nagymamák és házias férfiúk, mindenki, aki figyelemmel kísérte az ĺzvilágban havonta jelentkező rovatomat!

Nagyon örülök, hogy az Új Szó népszerű melléklete által kapcsolatban lehettem Önökkel, de mert eltelt – bizony! – az ígért egy év, most búcsúznom kell. De ne csüggedjenek, a búcsú nem feltétlenül végleges, ki tudja, egyszer újra felbukkanok Önök közt. Énekelve, esetleg olvashatóan valamilyen más rovatban, más mellékletben... Mindenesetre, akik szerették ezt a formát, nem árt, ha a jövőben is figyelmesen lapozzák mind az ĺzvilágot, mind a Családi Kört, hiszen a konyhán kívül is van bőven tennivaló otthonunkban. S mert ez az utolsó hetiétrend-javaslat már szinte a karácsony kapujában jelenik meg, amikor ünnepnapok váltják fel a hétköznapokat és fordítva, ezért lehet, hogy ajánlatom nem lesz egészen betartható. Ám ha majd újra visszazökkenünk a régi kerékvágásba, talán hasznát vehetik tanácsaimnak, és remélem, sikerük lesz az új évben is valamelyik receptemmel, szeretettel készített finom főztjükkel.

Én ezentúl is várom majd az ĺzvilágot – hisz magam is szívesen tanulok, fogadok el jó tanácsot –, és kívánok valamennyi munkatársának és olvasójának ízes-szíves, békés új esztendőt! Mosolyogjanak, amikor csak tehetik!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?