Évről évre visszatérő probléma a külföldön szabadságolók számára, hogy mikor és főként hol éri meg beváltani a pénzüket a nyaralásra. Hol a legkedvezőbb az árfolyam, hol fizetjük a legnagyobb illetéket?
Kezdődik a pénzváltók versengése
Azoknak sem lenne szabad elkapkodniuk a váltást, akik a napokban kelnek útra. A tapasztalatok szerint a tengerparti üdüléseinkhez a készpénzt érdemes még itthon beváltanunk, hiszen itt ismerjük a nyelvet és persze az egyes bankok vagy pénzváltók ajánlatait is összehasonlíthatjuk. Mindez persze nem érvényes a szomszédos országokra, a koronát forintra például az országhatárhoz közeli pénzváltókban váltják be a legkedvezményesebben, és mindegy hogy ezt a magyar vagy a szlovák oldalon tesszük-e meg.
Nagy általánosságban elmondható, hogy a külföldi valuta beváltása az esetek többségében a pénzváltókban éri meg a legjobban. Nagyobb összegek beváltásánál egyes pénzváltók kedvezményt is nyújtanak, ami akár a 20 fillért is elérheti koronánként. A bankok ajánlatai között nincsenek nagy különbségek. Többségük nem számít fel külön illetéket a váltásért, hiszen ezt már eleve beszámították az árfolyamba. Azok a bankok azonban, amelyek illetéket kérnek, előnyösebb feltételek mellett váltanak a saját ügyfeleiknek, ha azok közvetlenül a számlájukról váltják át a pénzt.
Ha külföldre megyünk kirándulni, nem árt, ha alaposan biztosítjuk magunkat, vagyis a készpénz mellett bankkártyát is viszünk magunkkal. Ha ellopják a pénzünket vagy elvesztjük a bankkártyát, így még mindig ott van a másik lehetőség, vagyis nem maradunk pénz nélkül. Mára a bankkártyáinkat szinte az összes olyan ország bankautomatái elfogadják, ahová szívesen járunk kirándulni. Szlovákiában idén is Horvátország, Görögország, Törökország és Egyiptom a kedvenc célpont. Ezen országok mindegyikében használhatjuk a kártyánkat is.
Persze a legelőnyösebb, ha külföldön is kártyával tudunk fizetni. Ekkor ugyanis csak a bank számára fizetett illetéket számolják fel, ami többnyire nem haladja meg a 3 koronát, és az árfolyam is kedvezőbb. Ha a hitelkártyával felvett kölcsönt 40-45 napon belül visszafizetjük a banknak, nem fizetünk kamatot. Ha nincs hitelkártyánk, akkor is megéri legalább a klasszikus kártyánkkal fizetni, hiszen az illeték ennél lényegesen alacsonyabb. Ellenben, ha a kártyánkkal külföldön szeretnénk pénzt felvenni egy bankautomatából, az nem olcsó mulatság. Ha a saját bankunktól veszünk fel pénzt, ez legkevesebb 100 koronánkba kerül. Ahhoz, hogy külföldön használhassuk a bankkártyánkat, nem kell nyitnunk dollár- vagy euróalapú számlát. Ugyanakkor annak, akinek van ilyenje, jobban jár, hiszen az átváltásnál nincs semmilyen vesztesége.
A bankautomata külföldi használata
Bank a pénzfelvétel illetéke
ČSOB 2,5%, min. 80 Skx1
Dexia 2%, min. 80 Sk+KI 6 Skx2
Istrobanka 180 Sk+KI 6 Sk
Ľudová banka 1,5%, min. 100 Sk+KI 6 Sk
OTP Bank 1,5%+KI 9 Skx3
Postabank 1,5%, min. 150 Sk+KI 5 Sk
Szlovák Takarékpénztár 2%, min. 150 Sk+KI 6 Skx4
Tatra banka 1,5%, min. 150 Sk+KI 3 Sk
UniCredit Bank 1,5%, min. 150 Skx5
VÚB 1,5%, min. 150 Sk+KI 6 Skx6(Megjegyzések: KI – könyvelési illeték, x1 – A ČSOB és a Poštovní spořitelna csehországi bankautamatáinál a pénzkivételért 6 koronás illetéket számláznak, x2 – Az Axion szolgáltatáscsomaggal rendelkező 26 évnél fiatalabbak számára a külföldi pénzkivétel 50 koronába kerül, x3 – Az OTP-csoportba tartozó külföldi bankautomaták esetében 1 euró+9 korona az illeték, x4 – Az Erste Bank csoportjába tartozó automatáknál Magyarországon, Ausztiában, Csehországban és Horvátországban, júliustól pedig Romániában és Szerbiában is az illeték 6 korona. Egyes bankcsomagok tulajdonosainak ingyenes pénzfelvételt biztosítanak, x5 – A Maestro-kártya tulajdonosai számára a minimális illeték 50 korona, x6 – A fiataloknak szóló Start konto csomaghoz és a Maestro Family csomaghoz kiadott kártyák esetében az illeték 30 Sk+KI 6 Sk.) Forrás: bankok
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.