Az óvodákban a hivatalosan megállapított határidő alapján március végéig várják a beíratásra váró gyermekek szüleit. Az intézmények a gyakorlatban azonban a későbbiekben is fogadják a jelentkezéseket.
Kevés pénzből gazdálkodnak
Ha a kérelmezők száma meghaladja a felvehető létszámot, az óvodák előnyben részesítik az öt- és a hatéves, vagyis az évvesztes gyermekeket. Az óvodáknak február 15-éig kellett közzétenniük a betölthető helyek számát.
A beíratandó gyermekek szüleit legkésőbb április végéig tájékoztatják a döntésről. Katarína Hamerlíková, az oktatási minisztérium sajtóosztályának munkatársa szerint a családok többsége a lakhelyén található intézményt választ.
Leggyakrabban az óvodában folytatott foglalkozások és az iskolai felkészítés színvonala szolgál döntő érvként a szülők számára a megfelelő intézmény kiválasztásában.
Számos szülő annak alapján választ csemetéje számára óvodát, hogy az nyelvi, művészeti vagy sporttagozatos-e. Szakértők azt ajánlják, hogy mielőtt óvodába kerülne a gyermek, látogasson el a szüleivel a kiválasztott intézménybe, és ismerkedjen meg az óvónőkkel, a rá váró óvodai környezettel. ĺgy elkerülhetőek azok a kellemetlen meglepetések, melyeket a hirtelen közegváltás eredményezhet.
A demográfiai hullámvölgyből adódóan évről évre alacsonyabb, legjobb esetben is stagnál az óvodába beíratott gyermekek aránya. Az óvodások létszámának alacsony mértékéhez hozzájárul az is, hogy az óvodai képzés Szlovákiában jelenleg nem kötelező.
Az utóbbi években a családok egy jelentős rétegére jellemző egyre romló anyagi körülmények is közrejátszanak abban, hogy mind kevesebben íratják be csemetéiket az óvodába. Az óvoda ugyanis a feltételezésekkel ellentétben egyáltalán nem olcsó.
Az óvodás gyermek egyhavi étkeztetése körülbelül 500–600 koronát emészt fel, az óvodai segédeszközök megvásárlása pedig havonta mintegy 100-150 koronát igényel a szülők részéről. A szülők ezenkívül önkéntes alapon évente átlagban néhány száz koronával járulnak hozzá a gyermekeik óvodai neveléséhez.
Bár az óvoda látogatása mint említettük, ma már nem kötelező, a szakemberek túlnyomó többsége nagy jelentőseget tulajdonít az óvodai nevelésnek. A gyermekek mintegy 90%-a jár óvodába.
Míg egyes óvodákban már március közepére elfogynak a betölthető helyek, másokat a gyér érdeklődés miatt a bezárás veszélye fenyeget. Az utóbbiak helyzetét a szűkös állami támogatások is jelentősen megnehezítik. A diákonkénti normatív támogatási rendszerből adódóan a kerületi tanügyi hivatalok által működtetett és egyéb, nem állami fenntartású óvodák is a gyermeklétszámtól függően részesednek költségvetési támogatásban.
Az óvodai fejkvóta összegének alsó határa idén 24 894, a felső határa pedig 25 462 korona.
Mivel a vonatkozó jogszabály nem tesz különbséget, az állami, az egyházi és a magánóvodák egyaránt azonos elbírálás alá tartoznak, és gyermekenként azonos mértékű támogatásból kell működniük.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.